Niekomu údaje v NCZI chýbajú, iný ich má nazvyš. Tentoraz „zaočkovali“ len štvorročného chlapca

Niekomu údaje v NCZI chýbajú, iný ich má nazvyš. Tentokrát "akože" zaočkovali štvorročného chlapca
Zdroj: TV Markíza,

Jeho rodičia ho pritom zaočkovať nedali a na omyl prišli náhodou.

Už viackrát sme vás informovali o prípadoch, kedy ľuďom chýbajú v systéme údaje o absolvovaní očkovania proti COVID-u. Tentoraz však evidujeme opačný prípad. Rodičia štvorročného chlapčeka zistili, že ich syn „dostal“ v lete dve dávky vakcíny. Nielenže na očkovaní nebol, ale v tejto vekovej kategórii to nie je ani len možné.

Čo by za toto dali ľudia, ktorí očkovaní boli a nevedia zistiť, prečo ich údaje nie sú evidované v NCZI. Do redakcie sa nám ozval Roman, ktorého syn má údajne dve dávky a systém mu bez problémov vygeneroval digitálny preukaz aj s QR kódom.

Po zistení omylu to rodičia chlapca začali riešiť, no neúspešne. Štát na oznam o chybných údajoch nereagoval, až kým sme sa o prípad nezačali zaujímať my. Ako sa ukázalo, problém nevznikol systémovou chybou, ale zlyhaním jednotlivca, ktorý sa pri zapisovaní pomýlil. Kto do systému chybné údaje nahodil, v NCZI vidia, no túto informáciu nám neposkytli s odôvodnením, že im to neumožňuje zákon.

Chybné údaje o Romanovom synovi napokon vystornovali. NCZI však prípad ešte neuzavrelo, prešetrujú detaily. Ide o veľmi špecifickú situáciu. Nielenže sa údaje týkajú dieťaťa pod päť rokov, ale daná osoba sa pomýlila rovno dvakrát. Pri zapisovaní prvej aj druhej dávky. Je možné, že tieto dve dávky teda niekomu v NCZI, naopak, chýbajú.

Viac sa dozviete z reportáže Martiny Törökovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Očkovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.