Nedostatok liekov: Najnádejnejšia zbraň proti covidu na Slovensko stále neprišla

Najúčinnejší liek proti covidu na Slovensko nestuhne prísť včas. Liekov tak nie je dostatok
Zdroj: TV Markíza,

Dostupný je zatiaľ len molnupiravir.

Najnádejnejšia zbraň pri liečbe COVID-u dostala stopku. Pacienti, ktorým hrozí ťažký priebeh, sa zatiaľ musia spoľahnúť na menej účinný liek. Môže za to vysoký dopyt a aj to, že sa štát s výrobcom nedohodol.

Sú určené pre covidových pacientov, ktorí môžu skončiť v nemocnici. Jedinou podmienkou je podať ich hneď na začiatku ochorenia. V delte pomáhali monoklonálne protilátky, ktoré pacientom podávali cez infúziu. Ukázalo sa, že proti omikronu účinné nie sú a prechádza sa na iné lieky.

Na Slovensko mala doraziť dvojica liečiv, ktoré proti omikronu fungujú. Jedným z nich je lagevrio, známy aj ako molnupiravir, ktorého štát nakúpil viac ako 20-tisíc balení. Doviezli ho len nedávno a pacient ho môže užívať aj doma. Molnupiravir najskôr predpíše cez recept všeobecný lekár a lekáreň ho potom pre pacienta individuálne objedná.

Pred Vianocami ministerstvo informovalo o nákupe účinnejších tabletiek. O Paxlovide odborníci hovoria ako o mimoriadne sľubnom liečive. „Je to látka, ktorá sa ukazuje v klinických štúdiách ako veľmi nádejná, pretože redukuje pravdepodobnosť hospitalizácie o 80 až 90 percent,“ tvrdí virológ Boris Klempa.

Na Slovensku však dostupný nie je, pretože ho farmaceutické firmy nestíhajú dostatočne rýchlo vyrábať. Ďalším dôvodom je aj to, že naše ministerstvo sa s výrobcom nedohodlo, pritom má Slovensko záujem o 92-tisíc balení. Ministerstvo momentálne čaká na výsledok centrálneho obstarávania prostredníctvom Európskej komisie. Lieky však doručiť počas štvrtej vlny asi nestihnú.

Viac sa dozviete z reportáže Zuzany Holienčíkovej.


BARTISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Liek

Dôležité udalosti