Očkovaní a prekonavší po príchode na Slovensko už nepôjdu do karantény

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Zostáva však povinnosť registrácie do systému eHranica.

Od tohto piatku (4. 2.) sa ruší domáca karanténa pre kompletne zaočkovaných a ľudí, ktorí COVID-19 prekonali pred nie viac ako 180 dňami.

Zároveň sa ruší zoznam rizikových krajín v súvislosti s variantom omikron a podmienky pre osoby, ktoré z takýchto krajín pricestovali. Medzi krajiny, z ktorých pri prílete na Slovensko nie je potrebný PCR test, už bude patriť aj Veľká Británia.

Stanovil to vo vyhláške hlavný hygienik Ján Mikas s tým, že zaočkovaní a prekonaní majú po príchode na Slovensko povinnosť registrovať sa do systému eHranica raz za šesť mesiacov.

Neočkovaným skrátili karanténu

Ako ďalej vysvetlil, karanténa pre neočkované osoby sa po príchode k nám skracuje z 10 dní na 5 dní pri bezpríznakovom priebehu alebo sa končí po negatívnom výsledku RT-PCR testu. Ten si môžete dať urobiť hneď po príchode.

„V čase prudkého rastu počtu pozitívnych môže byť náročné získať termín na PCR test v primeranom čase. Registrácia v eHranici zostáva pre neočkované osoby povinná po každom príchode na Slovensko,“ upozornil hlavný hygienik.

Výnimku z karantény majú držitelia diplomatických a služobných pasov. „Explicitne bude týkať držiteľov po vstupe na Slovensko po vykonávaní pracovných úloh v zahraničí vyplývajúcich z ich funkcie a držiteľov, ktorých pasy boli vydané v zahraničí,“ doplnil Mikas.

Očkovanie platí iba deväť mesiacov od poslednej dávky

Platnosť očkovania proti ochoreniu COVID-19 sa od februára skráti z jedného roka na deväť mesiacov po poslednej dávke. "Európska komisia prijala pravidlá, podľa ktorých bude COVID preukaz EÚ platný na cestovanie deväť mesiacov po ukončení kompletného očkovania. Z tohto dôvodu zosúlaďujeme trvanie platnosti vo vyhláškach ÚVZ SR," vysvetlila Račková. Platnosť deväť mesiacov bola zatiaľ uvedená len vo vyhláške k izolácii pozitívnych osôb a karanténe úzkych kontaktov.

Platnosť deväť mesiacov sa podľa ministerstva zdravotníctva počíta od podania druhej dávky u dvojdávkovej vakcíny a podaní jednodávkovej vakcíny. Po uplynutí deviatich mesiacov sa už osoba nepovažuje za zaočkovanú.

BRATISLAVA/zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Hranica

Dôležité udalosti