Omikron už znižuje stavy v nemocniciach. Najhoršia situácia je v ambulanciách

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Nahradený personál sa snažia nahradiť medikmi, ale tých e zatiaľ málo.

Začínajú sa napĺňať obavy, že omikron môže ochromiť chod štátu. Prejavuje sa to už v nemocniciach. Lekári, sestry a ďalší personál postupne odchádzajú do karantény.

Ešte horšia je situácia v ambulanciách, kde je nedostatok ľudí aj bez covidu. Ministerstvo zdravotníctva vyťahuje z rukáva triážne stany a medikov. Zatiaľ sa ich však hlási málo.

V popradskej nemocnici sa rapídne začína šíriť omikron. Inak to nie je ani na Záhorí. Nový variant koronavírusu vyraďuje z práce stále viac a viac zdravotníkov. Ambulancie napríklad často obsluhuje iba jeden lekár, a preto nie je pre omikron ťažké ich prevádzku ochromiť.

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že je na situáciu pripravené. Do boja povoláva medikov. Tí sa mohli zapojiť do výzvy, ktorú zverejnil rezort na webe. V tejto situácii je vraj každá pomoc vítaná, no fakt je, že medici nevedia nahradiť vyradený personál naplno.

Problém je aj to, že o prax nie je veľký záujem. Po výzve ministerstva sa prihlásilo iba niečo cez 350 študentov medicíny a ošetrovateľstva. Ministerstvo preto predlžuje možnosť zapojiť sa do pomoci pre nemocnice.

Na pomoc okrem medikov prichádzajú aj tzv. triážne stany. Tie umožnia lekárom triediť pacientov mimo budovy nemocnice bez toho, aby hrozila na urgentoch hromadná nákaza. Nahrádzajú tak zamýšľané poľné nemocnice, ktoré zatiaľ nie sú potrebné.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti