Je rýchlo sa šíriaci subvariant omikronu infekčnejší? Vedci hovoria o neviditeľnej verzii

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com/Blue Planet Studio

Variant BA.2 odhalili v decembri minulého roka.

Subvariant omikronu s označením BA.2, zostáva stále veľkou neznámou. Dostupné informácie však čím ďalej tým viac naznačujú, že je infekčnejší ako pôvodný omikron BA.1.

Zároveň sa o ňom hovorí ako o tzv. neviditeľnom variante, nakoľko je ťažké ho identifikovať pomocou PCR testov.

Variant BA.2 odhalili v decembri minulého roka. Napriek tomu si už vedci stihli všimnúť, že je vysoko nákazlivý, pravdepodobne ešte viac ako omikron BA.1. Podľa odhadov dánskeho výskumného inštitútu je subvariant o 50 % infekčnejší ako pôvodný omikron.

Práve v Dánsku sa BA.2 šíri najviac. Aktuálne je tam už prevažujúcim variantom, ktorý rýchlo vytláča pôvodný omikron.

„Môžeme očakávať, že sa v budúcich niekoľkých týždňoch stane dominantný aj vo Veľkej Británii,“ povedal pre časopis Fortune britský epidemiológ John Edmunds.

Napriek rýchlemu šíreniu však počiatočné analýzy neodhalili nárast v počte hospitalizácií. Vedci naďalej pracujú na štúdiách, aby variant pochopili a zistili, ako účinné sú proti nemu vakcíny. Okrem toho, že je vysoko infekčný, je BA.2 zaujímavý aj z iného dôvodu.

„Chýba u neho mutácia spike proteínu 69–70, ktorá spôsobuje tzv. SGTF, takže je náročnejšie ho identifikovať na PCR testoch. Preto má tiež prezývku skrytý variant,“ vysvetlila pre Medical News Today Anna Ssentongová z univerzity v americkej Pensylvánii.

Doplnila, že BA.2 má o 20 mutácií viac ako variant omikronu BA.1, takže by pokojne mohol byť odolnejší voči vakcínam.

Ako pre TV Nova uviedol infektológ Richard Reithinger, subvariant BA.2. však zrejme bude, podobne ako pôvodný omikron, oproti variantu delta spôsobovať menej závažný priebeh ochorenia.

„Najmä vtedy, ak je človek zaočkovaný. To však nakoniec bude musieť potvrdiť štúdie, ktoré by mali priniesť výsledky v niekoľkých týždňoch,“ povedal.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti