Skupina mladých ľudí sa zámerne nechala nakaziť covidom. Ich dôvod pomôže celému svetu

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock.com

Sú pod dohľadom odborníkov a poskytnú tak jedinečný pohľad na správanie sa koronavírusu.

Vedci bojujúci s koronavírusom musia svojho nepriateľa najskôr dobre spoznať a pochopiť. Britskí odborníci teraz prvýkrát skúšajú takzvaný „výzvový test“. Úmyselne nakazili skupinu dobrovoľníkov koronavírusom, čo im umožní jedinečný pohľad na správanie sa vírusu. Nasleduje dlhodobé pozorovanie, ktoré im pomôže vyvinúť novú generáciu liekov a vakcín, uvádza BBC.

Do testu sa zapojilo 36 mladých ľudí, ktorí sú zdraví a nezaočkovaní. Výskum prebieha v londýnskej nemocnici Royal Free. Vedci pozorujú, kde a kedy sa vírus v tele uchytí a ako niektorí jedinci odolávajú infekcii. Umožňuje im to študovať skoré štádium nákazy ešte predtým, ako sa rozvinú symptómy. Výsledky tohto testovania im pomôžu do budúcnosti s liečbou a prevenciou ochorenia COVID-19.

Je rýchlo sa šíriaci subvariant omikronu infekčnejší? Vedci hovoria o neviditeľnej verzii

Dobrovoľníci sú vo veku od 18 do 30 rokov. Všetkých nakazili rovnakým variantom koronavírusu v rovnakej dávke, ekvivalentnému množstvu jednej kvapky. Zaujímavosťou je, že sa nakazila iba polovica dobrovoľníkov.

Vedci sa sústredia hlavne na jedincov, ktorí sa ako nezaočkovaní a bez imunity po prekonaní ochorenia nenakazili. Odolnosť voči vírusu je pre vedcov veľmi dôležitá a bude stredobodom záujmu.

U dobrovoľníkov, ktorí sa nakazili, sa symptómy objavili už do 42 hodín. Predchádzajúce štúdie často uvádzali päť dní od nakazenia po prvé príznaky ochorenia.

„Je to jedinečný výskum,“ uviedol profesor Christopher Chiu z univerzity Imperial College London. Dodal, že vírus vo väčšine prípadov vyvrcholil päť dní po nakazení, ale zostal detekovateľný ešte po 12 dňoch.

Dobrovoľníci mali mierne príznaky, ale niektorí z nich trpeli dlhodobou stratou chuti a čuchu. Vedci ich nakazili pôvodným vírusom, ktorý sa vyskytol na začiatku pandémie. Ďalšie testovanie a pozorovanie bude určite viesť k novým štúdiám o koronavíruse.

LONDÝN/Jana Habarová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme štúdia

Dôležité udalosti