Chlapec (3) nutne potreboval operáciu. V troch krajinách ho odmietli, lebo nemal zaočkovaných rodičov

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Dieťa pochádza z Cyprusu.

V posledných týždňoch sa na klinikách troch európskych krajín odohrali pomerne čudné veci.

Trojročný chlapec z Cyprusu s vážnou srdcovou chorobou mal podstúpiť operáciu, nemocnice v Nemecku, Veľkej Británii a v Izraeli ho však odmietli.

Ako píše nemecký portál Nordbayern, dôvodom bol fakt, že jeho rodičia neboli zaočkovaní proti koronavírusu.

Vzhľadom na to, že Cyprus nedisponuje potrebným vybavením ani lekárskymi kapacitami, ktoré by mohli operáciu vykonať, tamojšiemu rezortu zdravotníctva sa podarilo dohodnúť, že sa zákrok uskutoční na klinike vo Frankfurte nad Mohanom.

Deň pred odletom však nemocnice cyperským úradom oznámila, že operácie nie je možná, pretože chlapcovi rodičia nie sú zaočkovaní.

Nakoľko operácia bola urgentná, dohodol sa kompromis, že dieťa do Nemecka bude sprevádzať opatrovník s príslušným očkovaním. Rodina však tento návrh odmietla.

Cyperské ministerstvo zdravotníctva sa preto snažilo nájsť náhradnú kliniku, nepochodilo však ani vo Veľkej Británii a ani v Izraeli. Nemocnice v oboch prípadoch trvali na tom, že dieťa bude mať očkovaný sprievod.

Oficiálne síce neexistuje žiadny predpis, ktorý by požadoval, aby sprievod chorého bol očkovaný, čo potvrdil aj hovorca nemeckého ministerstva zdravotníctva, kliniky si však mohli stanoviť vlastné pravidla ohľadom prijímania pacientov.

Rodičia sa síce okamžite po odmietnutí nemeckou nemocnicou zaočkovali, druhú dávku však nestíhajú, keďže chlapcov zákrok je potrebné vykonať čo najskôr.

„Keby som to bol vedel, tak by som sa nechal zaočkovať. Pripadá mi však nevhodné, aby boli zaočkovaní zdraví ľudia,“ tvrdil otec chlapca.

Cyperské ministerstvo ho však usvedčilo zo lži. Doktorka Christina Yiannakiová, štátna sekretárka zdravotníctva zdôrazňuje, že rodina bola o nutnosti očkovania dostatočne vopred informovaná.

Napokon sa podarilo nájsť náhradnú kliniku v Grécku, ktorá chlapca prijala, aj keď rodičia nie sú plne zaočkovaní.

FRANKFURT NAD MOHANOM/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.