Slovák z Dánska: Strach z omikronu je minulosťou, v preplnenom metre vidíte s rúškom iba zopár ľudí

Cestujúci čakajú na autobus v Kodani.
Zdroj: TASR/AP

Peter žijúci v Kodani opísal, ako to vyzerá v severskej krajine, ktorá dala koronavírus bokom.

Sme pripravení vystúpiť z tieňa koronavírusu. Týmito slovami oznámila dánska premiérka koniec takmer všetkých opatrení vo svojej krajine. Mette Fredriksenová tiež dodala, že v šesťmiliónovom severskom štáte môžu privítať život v podobe, akú poznali pred pandémiou.

Od februára to tak naozaj vyzerá. Slovák Peter, ktorý žije v dánskej metropole Kodaň, približuje, že krajina sa tak po takmer dvoch rokoch vrátila k bežnému fungovaniu. „Spoločnosť to víta, z dlhotrvajúcich obmedzení boli už ľudia unavení,“ hovorí. Sprísňovať sa po voľnejšom lete opäť začalo minulú jeseň, kedy udrel omikron a infikovaní pribúdali vo veľkom.

Dnes sa deje presný opak a krajina sa otvára. Napriek tomu, že počty pozitívnych nie sú nižšie. Práve naopak. Denne pribúdajú desaťtisíce pozitívnych. V polovici tohto týždňa presiahol ich počet 50-tisíc.

Zdroj: worldometers.info

Čísla sú vysoké, no v nemocniciach je situácia zvládnuteľná. „Štvrtina hospitalizovaných musela ísť do nemocnice pre inú diagnózu než COVID. Na pľúcnych ventiláciách je zopár pacientov,“ hovorí Peter.

Na lôžkach bolo koncom pracovného týždňa 1 116 pacientov, pričom 27 z nich na jednotkách intenzívnej starostlivosti, traja potrebovali podporu umelej pľúcnej ventilácie. Situácia je v dánskych nemocniciach o niečo lepšia ako v tých slovenských, kde leží v rovnakom období viac ako 1 800 pozitívnych.

Peter pripomína, že počas predošlých vĺn bývala v krajine pozitivita maximálne päť percent, pričom sa denne robí približne 200-tisíc PCR testov. Teraz je pozitivita okolo 20 percent, čiže každý piaty testovaný je pozitívny. Vznikajú aj lokálne ohniská, ktoré tieto počty navyšujú.

Odborníci sa po celom svete zhodujú, že variant omikron je nákazlivejší, no pacientom nespôsobuje až také vážne stavy, aké sme videli pred mesiacmi. V Dánsku to nie je inak. „Okrem toho je veľmi dôležité, že zaočkovanosť je tu viac ako 80 percent z celkovej populácie a 60 percent už má tretiu, posilňujúcu dávku vakcíny. Až kombinácia týchto faktorov dovolila otvoriť krajinu aj v tomto období,“ uvádza Peter.

Odložené rúška

Dáni sa od začiatku februára môžu bez obmedzení najesť v reštauráciách, nakupovať vo všetkých obchodoch, na trhoch, cvičiť vo fitnescentrách, sadnúť si na drink a podobne.

Vyjsť si večer do podnikov mohli už niekoľko týždňov, no otváracie hodiny boli obmedzené a zakazaný bol aj predaj alkoholu v neskorých večerných a nočných hodinách.

V súčasnosti už nič neplatí. K žiadnej aktivite miestni nepotrebujú COVID preukazy, nik nekontroluje, či sú zaočkovaní, prekonali COVID alebo majú so sebou negatívny test. Táto kontrola zostala platná iba na hraniciach pri vstupe do Dánska.

Zdroj: TASR/AP

Bokom išlo aj opatrenie, ktoré krajiny v Európe zavádzali po vypuknutí pandémie ako prvé – nosenie rúšok. „Veľmi málo ľudí má nielen v obchodoch, ale i v metre alebo inej verejnej doprave na tvári rúško či respirátor. Niektorí cestujúci si ich dávajú v preplnených linkách, ale keď sú poloprázdne, takmer ich nenosia,“ hovorí Peter.

Prekrytie horných dýchacích ciest nie je povinné na žiadnom mieste. „Rúška sú aj u lekárov iba v rovine odporúčania, rovnako ako v nemocniciach a napríklad v domovoch sociálnych služieb,“ približuje Slovák.

Naspäť do práce

V Dánsku sa napriek uvoľneniam nezabúda na zvýšenú hygienu. Pravidelné umývanie rúk, dezinfekcie a zvýšenú hygienu ľuďom naďalej pripomínajú. Platí to aj pre firmy, ktoré by po dlhých mesiacoch práce z domu mali radi svojich zamestnancov priamo na pracoviskách.

Niektorí zamestnávatelia odporúčajú, aby na začiatok chodili do kancelárií aspoň pár dní do týždňa a zvyšné dni zostali v režime home office. Iní žiadajú, aby sa ľudia vrátili na celý týždeň, ale podľa skúseností Petra nikoho nenútia.

„Bežný je prístup, že ak má niekto obavy o svoje zdravie a necíti sa v práci bezpečne, môže po dohode s nadriadeným pracovať naďalej z domu,“ opisuje.

Omikron už Dánsko nestraší a zdá sa, že pod kontrolou vníma aj jeho subvariant známy ako BA.2. Tamojší výskumníci publikovali štúdiu, v ktorej odhalili, že je ešte infekčnejší ako pôvodná verzia tohto variantu a začiatkom roka sa stal v krajine dominantným.

„Odborníci a vláda sa riadia stavom v nemocniciach. Médiá navyše prinášajú správy o tom, že krivka aktuálnej vlny sa práve v týchto dňoch láme a to najhoršie by sme mali mať za sebou. Otváranie preto mnohí považujú za správny krok v správnom čase,“ dodáva Peter.

BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti