Španielsko zruší povinné nosenie rúšok vonku

profimedia-0506643207.jpg
Zdroj: TASR/AP Photo/Joan Mateu

Povinné budú vo vnútorných verejných priestoroch.

Španielsko od budúceho týždňa zruší povinné nosenie rúšok vo vonkajších priestoroch, ktoré bolo v platnosti od konca decembra v dôsledku bezprecedentného nárastu prípadov nákazy koronavírusovým variantom omikron. Podľa agentúry DPA to v piatok uviedla španielska ministerka zdravotníctva Carolina Dariasová.

Po potvrdení, že úrovne nákazy dosiahli vrchol, španielsky kabinet na budúci utorok zruší túto povinnosť a vláda očakáva, že príslušné zmeny budú prijaté od štvrtka 10. februára, povedala Dariasová pre rozhlasovú stanicu Cadena SER.

Nosenie rúšok však zostáva v platnosti vo vnútorných verejných priestoroch vrátane verejnej dopravy, ako aj v exteriéri kedykoľvek v prípade, keď občania nebudú môcť dodržať bezpečné rozstupy 1,5 metra.

Nariadenie nosiť rúška v exteriéri prijali 22. decembra minulého roka v čase, keď sa mnohí pripravovali na stretnutie s rodinami pred vianočnými sviatkami, a bolo hlavnou reakciou tamojšej vlády na šírenie variantu omikron, konštatuje DPA. Rozhodnutie sa stalo terčom kritiky niektorých expertov, podľa ktorých išlo len o kozmetické opatrenie s malým účinkom na zastavenie nákazy.

Podľa oficiálnych údajov španielskeho ministerstva zdravotníctva šírenie vírusu nabralo na rýchlosti vlani v novembri a vyvrcholilo 21. januára s 3418 novými infekciami na 100-tisíc obyvateľov za dva týždne, čo je pandemický rekord.

Nákaza sa odvtedy spomalila a tento 14-dňový údaj sa vo štvrtok znížil o 1 000 nakazených na 100-tisíc obyvateľov, na 2 420. Nižšie zaťaženie nemocníc a menej hospitalizácií než v uplynulých vlnách pripisujú španielske úrady takmer 81-percentnej zaočkovanosti 47-miliónovej populácie krajiny, píše DPA.

Španielsko oficiálne zaznamenalo vyše 94-tisíc úmrtí spojených s ochorením COVID-19.

MADRID/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme španielsko

Dôležité udalosti