Počet pozitívne testovaných v Česku klesol. Odhalili vyše 28-tisíc prípadov

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: file TASR/AP Photo/Petr David Josek

Nemocničnú starostlivosť potrebovalo v piatok 3120 ľudí s covidom.

V Česku odhalili laboratóriá za piatok dokopy 28.658 prípadov nákazy koronavírusom, pričom u 5150 z nich je podozrenie na reinfekciu – opakovanú nákazu. Denný prírastok je oveľa nižší ako v rovnaký deň pred týždňom, keď pribudlo vyše 47.000 infikovaných. TASR o tom informuje na základe údajov zverejnených v piatok ráno na webovej stránke českého ministerstva zdravotníctva.

Hodnota sedemdňovej incidencie, teda počtu nakazených pripadajúcich na 100.000 obyvateľov, klesla z 2404 na 2230. Nemocničnú starostlivosť potrebovalo v piatok 3120 ľudí s covidom, čo je oproti štvrtku pokles o 51. Vo vážnom stave je 202 z nich. Ešte pred dvoma týždňami však bolo hospitalizovaných 1644 ľudí a minulý piatok 2363.

Ako píše spravodajský server Novinky.cz, v ostatných dňoch sa počty úmrtí súvisiacich s covidom mierne zvýšili. Za uplynulý utorok zomrelo 43 ľudí, čo je najviac od 10. januára. Podľa predbežných údajov, ktoré sa pri aktualizácii v priebehu dňa môžu ešte zvýšiť, pribudlo v ČR za piatok 16 úmrtí, vo štvrtok celkovo 35 a deň predtým 38.

Vysoké počty nakazených zaznamenané v posledných týždňov v Česku súvisia so šírením nákazlivejšieho variantu omikron, ktorý však zároveň podľa doterajších štúdií spôsobuje väčšinou menej závažný priebeh ochorenia COVID-19 než predchádzajúci dominantný variant delta.

PRAHA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti