WHO zverejnilo, koľko ľudí podľahlo na svete omikronu od jeho objavenia

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/AP

Vedci sú znepokojení, lebo je to vysoké číslo.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok oznámila, že od objavenia variantu koronavírusu omikron bolo zaznamenaných už pol milióna úmrtí ľudí na ochorenie COVID-19, a tento počet označila za „viac než tragický". Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Epidemiológ WHO Abdi Mahamud povedal, že od vyhlásenia omikronu za znepokojujúci variant koncom novembra minulého roka celosvetovo potvrdili 130 miliónov prípadov nákazy a 500 000 úmrtí.

Omikron sa rýchlo stal vo svete po variante delta prevládajúcim variantom koronavírusu, pretože je nákazlivejší, hoci sa zdá, že spôsobuje menej závažný priebeh ochorenia. „V čase účinných vakcín je smrť pol milióna ľudí naozaj niečo vážne," uviedol Mahamud naživo na kanáloch WHO na sociálnych sieťach. „Aj keď každý vraví, že omikron je miernejší, zabúda sa na to, že od zistenia tohto variantu zomrelo pol milióna ľudí. Je to viac než tragédia," dodal.

Skutočne má omikron ľahší priebeh? Počet pacientov pomaly stúpa a lekári sa pripravujú na nápor

Maria Van Kerkhoveová, technická šéfka WHO pre covid, vyhlásila, že už len samotný počet prípadov nákazy omikronom je „ohromujúci", pričom skutočný počet prípadov a úmrtí je zrejme oveľa vyšší než tieto známe čísla. „Predchádzajúce vrcholy vyzerajú oproti tomuto takmer plocho," upozornila. „Stále sme uprostred pandémie. Dúfam, že sa blížime k jej koncu. Mnoho krajín ale ešte neprekonalo vrchol omikronu," doplnila.

Van Kerkhoveová uviedla, že ju mimoriadne znepokojuje, že počty úmrtí sa zvyšovali niekoľko týždňov za sebou. „Tento koronavírus je naďalej nebezpečný," zdôraznila.

WHO pozoruje štyri subvarianty omikronu. Kým subvariant BA.1 prevláda, BA.2 je prenosnejší a očakáva sa, že bude tvoriť čoraz väčší podiel v prípadoch omikronu.

Podľa Van Kerkhoveovej zatiaľ nič nenaznačuje, že subvariant BA.2 vedie k závažnejšiemu priebehu covidu než BA.1, ale expertka zdôraznila, že zhromažďovanie dôkazov o tom je ešte len v začiatkoch. Mahamud dodal, že zatiaľ nie je známe, či sa človek môže nakaziť oboma subvariantmi BA.1 a BA.2 zároveň.

Covid usmrtil celosvetovo takmer 5,75 milióna ľudí od decembra 2019, keď sa prvýkrát objavil v Číne. Vo svete bolo podaných takmer 10,25 miliardy dávok vakcín proti koronavírusu.

Počet prípadov nákazy koronavírusom vo svete prekročil 400 miliónov

Počet prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 zaznamenaných vo svete od začiatku pandémie prekročil 400 miliónov, uviedla agentúra DPA.

Svet hranicu 300 miliónov prípadov nákazy prekročil 7. januára tohto roka. V spojitosti s ochorením COVID-19 zaznamenali celkovo približne 5,8 milióna úmrtí.

Experti sa však domnievajú, že skutočné počty môžu byť ešte vyššie. Mnohé prípady nákazy a úmrtia zostávajú nenahlásené.

ŽENEVA/TASR

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti