Pozreli sme sa na vývoj vlny omikron v krajinách, kde s pandémiou prestali bojovať

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/AP

Niektoré európske krajiny zrušili mnohé protipandemické opatrenia.

Vlna koronavírusového variantu omikron niektoré krajiny zo začiatku vystrašila, ale postupne začali svoje opatrenie zmierňovať. Pozreli sme sa na tie, ktoré prestali s koronavírusom bojovať a chcú sa naučiť s ním žiť.

Najvýraznejšie obmedzilo protipandemické opatrenia päť krajín Európy. Írsko, Anglicko, Nórsko, Dánsko a Švédsko si veria vďaka vysokej zaočkovanosti svojho obyvateľstva. Navyše dáta ukazujú, že vrchol omikronovej vlny má už väčšina za sebou.

Zdroj: ourworldindata.org

Írsko zrušilo väčšinu opatrení 22. januára

Reštaurácie, bary aj zábavné podniky sú otvorené a návštevníci sa už nemusia preukazovať očkovacím preukazom ani dokazovať prekonanie covidu. Po vyše dvoch týždňoch sú čísla nakazených aj hospitalizovaných priaznivé. Zatiaľ čo 8. januára evidovali za deň viac ako 26-tisíc pozitívnych, 8. februára je to „iba“ 3780.

Prekrytie tváre rúškom je zatiaľ povinné vo verejnej doprave či u lekára, ale do konca februára aj tu nastane zmena. Odporúčané budú už iba pre ohrozené skupiny.

WHO zverejnilo, koľko ľudí podľahlo na svete omikronu od jeho objavenia

Anglicko od 27. januára

Dva týždne väčšej slobody si v Anglicku pochvaľujú. Od covid pasov sa plošne upustilo. Podobné pravidlá ako v Írsku platia aj v prípade nosenia rúšok. Niektoré obchodné reťazce a časť škôl ich ešte vyžadujú, ale aj táto povinnosť sa má zmeniť.

Pre porovnanie, 4. januára zaznamenali v Británii 228-tisíc nových prípadov, po uvoľnení opatrení majú za 8. február 66-tisíc prípadov nákazy.

Nórsko od 1. februára

Nórsko obmedzilo opatrenia aj napriek tomu, že pribúdalo stále veľké množstvo nakazených. Na rozdiel od ostatných vĺn ale evidujú menej hospitalizovaných v nemocniciach.

Zaočkovanosť v Nórsku je 75 percent a viac ako polovica populácie má už aj tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu. Obyvatelia sa vracajú pomaly do normálu, aj keď sú rúška na niektorých miestach stále povinné, napríklad vo verejnej doprave.

Podľa portálu www.worldometers.info evidujú v Nórsku za 8. február cez 26-tisíc nakazených, ale za posledné dni nemajú žiadne obete.

Dánsko od 2. februára

Nočné kluby sa otvorili, predaj alkoholu bol obnovený a nie je nutné sa preukazovať covid pasom. Povinnosť nosenia rúšok zrušili úplne všade. Počet prípadov je síce stále vysoký (najviac zo všetkých spomenutých krajín), ale vírus už prestali považovať za kritickú hrozbu.

Zaočkovanosť v Dánsku je 81 percent a 62 percent populácie má aj booster dávku. Ľudia zrušenie obmedzení veľmi vítajú a nechcú sa vrátiť tam, kde boli pred rokom.

V Dánsku však podľa dát stúpajú aj počty hospitalizovaných. K 6. februáru bol týždenný počet nových pacientov 378 na jeden milión obyvateľov. Pred zrušením opatrení to bolo číslo 286. V krajine zaznamenali za posledný deň 47-tisíc nakazených.

Švédsko zrušilo opatrenia iba vo štvrtok (9. februára)

Ďalšia krajina Škandinávie uvoľňuje opatrenia. Úrady tvrdia, že prekonali vrchol omikronu. Ruší sa limit hostí v reštauráciách či baroch a tiež strop na športových a kultúrnych akciách.

„Počet nakazených bude ešte nejaký čas vysoký, ale domnievame sa, že najhoršie už máme za sebou,“ uviedla premiérka Magdalena Anderssonová.

Za posledný deň hlásia vo Švédsku 16-tisíc prípadov nákazy a 9 obetí.

BRATISLAVA/Jana Habarová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Európska únia

Dôležité udalosti