Očkovanie, ako ho poznáme, sa pomaly končí. Župy postupne zatvárajú veľkokapacitné centrá

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Vakcínu už budú podávať len v nemocniciach alebo ambulanciách.

Očkovanie na Slovensku prechádza do útlmu. Záujem o prvé dávky je taký malý, že aj ministerstvo zdravotníctva avizuje postupné zatváranie veľkokapacitných očkovacích centier. Ako prvý ohlásil zatvorenie očkovacieho centra bratislavský župan Juraj Droba. Očkovanie na Národnom futbalovom štadióne skončí koncom februára.

„Veľkokapacitné očkovacie centrum na Národnom futbalovom štadióne je v prevádzke už bezmála rok. Je to najmodernejšie a najbezpečnejšie očkovacie centrum na Slovensku. Také malé Švajčiarsko na území kraja. Od marca minulého roka sme v ňom podali viac ako 350-tisíc dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19. Práve vďaka nemu má Bratislavský samosprávny kraj (BSK) najvyššiu mieru zaočkovanosti spomedzi ostatných krajov,“ vyhlásil Droba.

K obmedzeniam pristupuje aj Nitriansky kraj. Ostanú otvorené už len centrá v Nitre a Šali a aj to len cez víkend. Banskobystrický kraj zatvárať nechce. Napriek nízkemu záujmu nechávajú otvorené centrá v Banskej Bystrici, Zvolene a Lučenci a pokračuje aj výjazdové očkovanie.

V prípade, že kraje úplne zatvoria očkovacie centrá, záujemcovia sa budú môcť očkovať v nemocniciach. „Postupne budeme uvádzať do útlmu veľkokapacitné očkovacie centrá a očkovať sa bude prioritne prostredníctvom vakcinačných centier v nemocniciach. Systém prihlasovania na očkovanie prostredníctvom www.korona.gov.sk zostáva naďalej plne funkčný,“ dodala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Do očkovania sa zapojili aj niektorí všeobecní lekári a pediatri. Očkovať budú môcť naďalej aj v ambulanciách.


Záujem bol, keď mali nezaočkovaní obmedzenia

Aktuálne je na Slovensku denne podávaných okolo dvesto prvých dávok. Zaočkovaných je celkovo na Slovensku 2 807 574 ľudí, čo je 51 percent z celkovej populácie.

Záujem postupne klesá od nového roka. Nezmenil to ani nástup nového variantu omikron. Výrazne stúpol počet zaočkovaných na jeseň, keď sa zhoršila epidemická situácia a vláda zaviedla prísnejšie opatrenia pre nezaočkovaných. Krátko na to však vyhlásila núdzový stav a lockdown pre všetkých bez rozdielu. To spôsobilo stratu motivácie dať sa zaočkovať a odvtedy výrazne nestúpla.

Zvráti trend ešte Novavax?

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský potvrdil, že 15. februára štát spustí registráciu na očkovanie vakcínou Novavax. Ide o prvú proteínovú očkovaciu látku proti covidu, ktorej dala EMA podmienečný súhlas. Dvojdávkovú vakcínu Nuvaxovid prináša na trh americká spoločnosť Novavax. Od už existujúcich vakcín sa líši tým, že využíva iné technológie - patrí takpovediac k tým klasickým.

Takéto typy proteínových vakcín u nás používame dlhodobo – proti chrípke, záškrtu, tetanu či čiernemu kašľu. Výhodou týchto vakcín je, že sú lacnejšie a majú objektívne menej klasických vedľajších účinkov.

Podľa odborníkov môže presvedčiť práve váhajúcich a ľudí, ktorí sa boja nových technológií. Dúfa v to aj minister Lengvarský. Špeciálne motivácie k očkovaniu zatiaľ nechystá. Potvrdil, že ani téma povinného očkovania už nie je na stole. Podľa ministra sa k nej vláde môže vrátiť na jeseň, ak by prišla ďalšia silná vlna koronavírusu.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti