Od budúceho týždňa začneme očkovať treťou dávkou aj tínedžerov od 12 rokov

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

Ministerstvo zdravotníctva sa rozhodlo nečakať na rozhodnutie od EMA.

Tínedžeri od 12 do 18 rokov sa budú môcť zaočkovať treťou dávkou už budúci týždeň. Ministerstvo zdravotníctva sa rozhodlo ísť vlastnou cestou a nečakať na schválenie od Európskej liekovej agentúry. Neplnoletí budú musieť prísť na očkovanie s rodičom.

Registráciu pre deti mladšie ako 18 rokov spustia už v najbližších dňoch. O očkovanie musí požiadať rodič. V stanovený termín príde s dieťaťom do očkovacieho centra. Tam podpíše formulár, že očkovanie dieťaťa treťou dávkou je na jeho žiadosť.

Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Pri tejto vekovej kategórii sa očkovanie posilňovacou dávkou spúšťa skôr na žiadosť verejnosti a po rokovaniach s odborníkmi. Ako nám potvrdila hlavná pediatrička Elena Prokopová, po veľmi dôležitej úvahe a po odbornej diskusii sa rozhodli pre tento krok. „Očkuje sa tak v Rakúsku, Nemecku, Amerike, Kanade. Neurobili sme nič, čo by nebolo typické ani pre iné časti sveta,“ vysvetlila.

Ministerstvo nečakalo na odobrenie od Európskej liekovej agentúry ani pri očkovaní chronicky chorých detí od 5 do 11 rokov. V Rakúsku je tretia dávka podmienkou na vstup pre osoby nad 12 rokov. Na Slovensku mnohým tínedžerom deväťmesačná platnosť očkovania vyprší už v marci. Bez tretej dávky nespĺňajú ani režim OP+.

Tínedžeri budú môcť dostať tretiu očkovaciu dávku najskôr tri mesiace po aplikovaní druhej.

Tému spracovala reportérka Diana Bilousová.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti