Francúzsko a Veľká Británia uvoľňujú ďalšie opatrenia. Týkajú sa aj turistov

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/AP

Do Británie môžu zaočkovaní vstúpiť bez akéhokoľvek testovania.

Na základe francúzskych pravidiel v súvislosti s pandémiou koronavírusu sa od 28. februára nebude vyžadovať nosenie rúšok v interiéri, oznámilo v piatok francúzske ministerstvo zdravotníctva s odvolaním sa na zlepšenie situácie. Informovala o tom agentúra AFP.

Pravidlá sa vzťahujú na verejné priestory ako bary a reštaurácie či športové a voľnočasové aktivity, kde je v súčasnosti potrebné preukázať sa dokladom o očkovaní proti koronavírusu.

Aj po 28. februári však bude vo Francúzsku potrebné nosenie rúšok vo verejnej doprave. „V kontexte, kde tlak z epidémie prudko klesá, nám očkovací preukaz umožňuje zrušiť požiadavku nosenia rúšok, ako sme to urobili v predchádzajúcich vlnách," povedal minister zdravotníctva Olivier Veran.

Francúzsko už zrušilo požiadavku nosenia rúšok vo vonkajších priestoroch 2. februára.

Spojené kráľovstvo ruší všetky testy pre zaočkovaných cestujúcich

Zaočkovaní cestujúci môžu vstúpiť do Británie bez absolvovania akýchkoľvek testov proti koronavírusu, a to už od piatka (11. 2.). Britská vláda totiž zrušila jedno z posledných obmedzení zavedených počas minulých dvoch rokov proti šíreniu nákazy. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Obyvatelia Británie a návštevníci, ktorí sú zaočkovaní najmenej dvoma dávkami schválenej vakcíny proti koronavírusu, musia teraz pred príchodom do Spojeného kráľovstva vyplniť formulár na vyhľadanie cestujúceho (tzv. passenger locator form). Nezaočkovaní ľudia musia stále absolvovať testy pred príchodom aj po príchode, ale už nemusia ísť do izolácie a zostať tam až do negatívneho výsledku testu.

Britský minister dopravy Grant Shapps povedal, že Spojené kráľovstvo má teraz jedny z najotvorenejších a najpriechodnejších hraníc na svete: „Vysielame jasný signál, že sme otvorení pre obchodovanie.“

Letecké spoločnosti a cestovné kancelárie privítali túto zmenu a označili ju za záchranné lano po dvoch rokoch prísne obmedzeného cestovania. Výkonný riaditeľ cestovnej kancelárie Tui UK Andrew Flintham vyhlásil, že o cestovanie do zahraničia je enormný záujem a ľudia si urýchlene objednávajú výlety pred februárovými školskými prázdninami a aprílovými veľkonočnými sviatkami.

PARÍŽ/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti