O štvrtej dávke zatiaľ nevieme veľa. Čakáme skôr na vakcíny, ktoré dajú bodku za pandémiou

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP Photo/Matt Rourke

Odborníci sa zhodujú, že môže prísť sezónne očkovanie ako pri chrípke.

Na Slovensku je proti ochoreniu COVID-19 zaočkovaná viac ako polovica populácie. Záujem o vakcináciu sa znižuje, postupne zatvárajú očkovacie centrá naprieč krajinou. Otázkou je, čo nás v tomto smere čaká.

Odborníci totiž stále nemajú jasnú odpoveď na otázku, či budú odporúčať aj štvrtú dávku alebo sa spustí očkovanie novými vakcínami, ktoré sú aktuálne v skúšaní. Práve tie dávajú nádej, že môžu byť definitívnou bodkou za pandémiou.

Informácie o tom, ako efektívna je štvrtá dávka, prichádzajú z Izraela. Začali ju podávať pred troma týždňami dospelým v rizikovým skupinách. Najnovšia štúdia ukázala, že efektivita štvrtej dávky predstavuje od 11 po 30 percent v porovnaní s ochranou ľudí s troma dávkami. Hovoríme o ochrane mRNA vakcínami pred variantom omikron, ktorý momentálne dominuje.

Musíme čakať

Viac odborníkov sa ale zhoduje, že nás čaká sezónne očkovanie, ktoré pripomína to proti chrípke a „počítanie“ dávok by sa skončilo. Profesor Vladimír Krčméry hovorí, že okrem sezónneho očkovania môže nastať aj druhý scenár, a to sú sprejové vakcíny, ktorých by sa ľudia nebáli ani dvakrát do roka.

Prísť však podľa jeho slov môže aj vakcína, ktorej účinnosť presahuje jeden rok, možno aj dlhšie. „Štyri firmy majú v predklinickom a jedna v klinickom skúšaní vakcínu, ktorá ročnú účinnosť presahuje. Na definitívnu odpoveď budeme potrebovať polrok až rok, uviedol v nedávnom rozhovore pre TVNOVINY.sk.

Súvisiaci obsah

Ak sa človek doteraz nerozhodol ísť na prvú dávku vakcíny, motiváciu už nájde len ťažko. O pár týždňov totiž čaká Slovensko veľké uvoľňovanie, rušenie opatrení a zároveň režimov OP, OTP a OP+. Rozdiely medzi očkovanými a neočkovanými tak zmiznú.

Lekár Martin Kulkovský hovorí, že hlavnou motiváciou by mala byť v prvom rade ochrana vlastného zdravia a života. Myslí si, že väčšina zaočkovaných to tak aj vnímala. Časť ľudí však k vakcíne pristúpila práve potom, ako ich motivovali minulé určité výhody.

Niektorí hľadajú motiváciu nie na prvú, ale na tretiu dávku. Týka sa to aj tých, ktorí prekonali COVID-19 po dvoch dávkach očkovania. Podľa platných odporúčaní ministerstva zdravotníctva by mali ísť na tretiu tri mesiace po prekonaní ochorenia.

Váhavý prístup priznáva aj pár našich čitateľov. Uvádzajú, že ani nevedia, či na tretiu dávku vôbec pôjdu. Prečo? „Mám dve dávky, prešiel som si COVID-om, mám protilátky. Pri opatreniach tretia dávka stráca podstatu, keďže žiadne obmedzenia v najbližších mesiacoch. Vôbec s nimi nerátam. A čo na jeseň? Ťažko povedať, čo príde a čo budú odporúčať lekári,“ uviedol jeden z nich.

Analytik Martin Smatana hovorí, že predpovedať závažnosť prípadných ďalších vĺn je náročné. Pevne verí, že budeme v optimistickej predikcii a v najhoršom prípade bude COVID-19 v ďalšej vlna vyzerať ako zlá chrípka.

Aj on poukazuje na pripravované očkovacie látky. „Dobrá správa je, že farmaceutické firmy pracujú na tom, aby boli vakcíny či už účinné na všetky mutácie alebo založené na omikronovej verzii. V klinických štúdiách sú rôzne nazálne vakcíny, ktoré majú mnoho ďalších výhod. Pevne verím, že ak príde ďalšia vlna, budeme na ňu kompletne pripravení a bude veľmi krátka,“ dodal.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Očkovanie

Dôležité udalosti