Tretiu dávku neodsúvajte na jeseň. Podľa odborníkov ju potrebujú najmä tí, čo neprekonali omikron

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: TASR

Svet, vrátane Slovenska, prekvapili stúpajúce počty infikovaných ľudí koronavírusom. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský pripustil, že sa situácia nevyvíja tak, ako by očakával a rezort potvrdil, že po štátoch Únie zažije aj Slovensko nárast prípadov.

Hlavnými dôvodmi sú uvoľnené opatrenia a nový variant Omikron BA.2. Odborníci aj štát opakujú, že najlepšie sa na nadchádzajúcu vlnu môžeme pripraviť očkovaním.

Z očkovania najviac profitujú tí, ktorí stihli booster pred omikronom

Na Slovensku je zaočkovaných takmer 52 percent populácie. Tretiu dávku má 1,6 milióna z nich. Najsilnejší mesiac z pohľadu očkovania treťou dávkou bol december minulého roka. Epidemiológ Martin Pavelka vysvetľuje, že imunita po tretej dávke vydrží tri až štyri mesiace. Tí, ktorí sa zaočkovali na sklonku minulého roka, by tak mali nadchádzajúcu vlnu prežiť bez veľkých problémov, aj keď dostanú COVID. Naopak, ľudia len s dvoma dávkami musia rátať s ťažším priebehom.

Potvrdzuje to aj lekár a primár interného oddelenia v nemocnici v Považskej Bystrici Milan Kulkovský. Hovorí, že z očkovania najviac profitujú tí, ktorí stihli booster dávku ešte pred omikronovou vlnou. Plne očkovaní končia v nemocnici s ťažkým priebehom len veľmi zriedka.

„Podanie tretej dávky by som naďalej odporúčal minimálne občanom nad 60 rokov, obyvateľom sociálnych zariadení, polymorbídnym, onkologickým pacientom, a to aj v prípade, že COVID nedávno prekonali. V nemocniciach aj naďalej ležia pacienti s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19 a okrem toho, že mnohých vyliečených denne prepúšťame, stále aj nových prijímame a, žiaľ, niektorí aj zomierajú,“ upozorňuje Kulkovský.

Súhlasí aj epidemiológ Pavelka. Tí, ktorí sa ešte nezaočkovali treťou dávkou, by tak podľa neho mali urobiť ešte predtým, než ďalšia vlna znova udrie. Pre pacientov so slabou imunitou je k dispozícii aj štvrtá dávka. Vybrať si môžu z dostupných vakcín od firiem Pfizer, Moderna, Johnson a Novavax.

Štvrtú dávku treba ponúknuť už v lete

Pavelka radí ľuďom, aby sa už teraz pripravili, že na jeseň budeme potrebovať ďalšiu dávku. Na trhu by už mala byť vakcína od firiem Pfizer a Moderna, ktoré vyvíjajú látku proti omikronu.

„Bola by asi naivná predstava myslieť si, že na jeseň nedôjde k opätovnému zvýšeniu počtu nakazených. Nemyslím si, že to bude v takej miere, že bude potrebné pristúpiť k prísnym opatreniam. Z tohto pohľadu by som odporučil tým, ktorí v súčasnosti už tretiu dávku nechcú a nepatria do rizikovej skupiny, aby jej podanie zvažovali koncom leta, prípadne na začiatku jesene,“ hovorí Kulkovský. Ako lekár by privítal, aby bola štvrtá dávka dostupná širokej verejnosti ešte pred jeseňou.

Nasledujúcich päť rokov budeme podľa Pavelku potrebovať pravidelné očkovanie. Vírus bude stále mutovať, spôsobovať nové vlny, až kým sa zastaví v ekvilibriu. „Či to bude 200 infikovaných na 100-tisíc obyvateľov alebo 250 nakazených na 200-tisíc obyvateľov, to zatiaľ nevieme. Závisieť to bude od infekčnosti vírusu,“ dodal epidemiológ.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Očkovanie

Dôležité udalosti