Valí sa na nás ďalšia koronavírusová vlna. Odborníčka radí, ktoré deti by sa mali očkovať a ktoré nemusia

Očkovanie v Modrom Kameni.
Zdroj: TV Markíza

Odborníci aj ministerstvo zdravotníctva priznalo, že sa blíži ďalšia koronavírusová vlna. Nárast pozitívne testovaných je spôsobený zrušením takmer všetkých opatrení. Mnoho ľudí však s vidinou jari a lepšej pandemickej situácie odsunulo tretiu dávku vakcíny. Podobne premýšľajú aj rodičia, ktorých deti dovŕšili päť rokov a majú nárok na vakcínu Pfizer, no očkovanie chceli odložiť na jeseň, keď sa situácia môže znova zhoršiť. Odborníčka vysvetľuje, ktoré deti odporúča zaočkovať už teraz a ktoré môžu počkať na jesennú vlnu.

Pediatri už cítia nápor pacientov

Očkovať či neočkovať deti ešte pred jeseňou závisí podľa pediatričky Kristíny Visolajskej od jednej veci - či dieťa prekonalo omikron alebo nie. Ak dieťa prekonalo predchádzajúce varianty alfu alebo deltu, ich imunita je irelevantná a pred omikronom ich neochráni. V takom prípade odporúča Visolajská zaočkovať dieťa od päť rokov už teraz a nečakať na jesennú vlnu.

Ak dieťa v poslednej dobe prekonalo omikron, môžu rodičia s vakcínou ešte počkať. Nárast prípadov však už cítia aj v pediatrických ambulanciách. „Je pravda, že teraz vidíme nárast prípadov, vidíme to aj na našich dátach aj v zahraničí, napríklad vo Veľkej Británii a Francúzsku. Situácia je komplikovaná, keďže nám do toho prišli Ukrajinci, ktorým venujeme dosť veľa času. Ambulanciám to všetko spadlo na hlavu,“ hovorí Visolajská.

COVID u detí nepodceňujte

Upozorňuje, že COVID u detí nie je chrípka ani nádcha. Choroba je sprevádzaná vysokými teplotami a vyžaduje si dlhšiu domácu liečbu. Rodičom preto radí nepodceňovať nákazu a deti očkovať.

Deťom do 12 rokov sa podávajú dve dávky. Od 12 rokov majú už nárok aj na booster dávku. Tí, ktorí majú dve dávky a prekonali nákazu omikronom, podľa Visolajskej nateraz booster nepotrebujú.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Očkovanie

Dôležité udalosti