Anglicko začína podávať štvrtú dávku vakcíny proti covidu

Očkovanie v New Yorku
Očkovanie v New Yorku Zdroj: TASR/AP

Anglicko začne podávať štvrtú dávku vakcíny proti koronavírusu na budúci týždeň, oznámila v nedeľu tamojšia Národná zdravotná služba (NHS). Dávku ponúkne miliónom najzraniteľnejších ľudí krajiny. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Najnovšia posilňujúca dávka bude dostupná pre obyvateľov opatrovateľských domovov, ľudí vo veku nad 75 rokov a imunosupresívnych pacientov (s poškodenou imunitou).

Túto posilňujúcu dávku ponúknu úrady približne piatim miliónom ľudí a už vyzývajú 600.000 obyvateľov, aby si rezervovali termín očkovania na budúci týždeň, uviedla NHS.

"Náš fenomenálny očkovací program zachránil nespočítateľné množstvo životov a vybudoval obranný múr, ktorý nám umožnil naučiť sa žiť s covidom," vyhlásil minister zdravotníctva a sociálnych vecí Sajid Javid. Dodal: "Po doterajšom obrovskom úspechu očkovania teraz ponúkame jarnú posilňujúcu dávku ľuďom vo veku nad 75 rokov a tým najzraniteľnejším, aby si doplnili ochranu pred koronavírusom."

Prípady nákazy po celej Británii znovu prudko pribúdajú, čo sa pripisuje rýchlo sa šíriacemu variantu koronavírusu omikron, pričom v súčasnosti je infikovaný približne jeden z 20 ľudí.

Hospitalizácie tiež znova stúpajú, ale počet ľudí v nemocniciach na jednotkách intenzívnej starostlivosti zostáva nízky.

Britský premiér Boris Johnson v príhovore na jarnej konferencii konzervatívnej strany povedal: "Pripravujeme sa na štvrtú dávku, pretože ju už budeme potrebovať."

Británia patrila ku krajinám sveta, ktoré boli pandémiou koronavírusu zasiahnuté najhoršie. Na nákazu zomrelo v tomto ostrovnom štáte vyše 163.000 ľudí.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Očkovanie

Dôležité udalosti