Symbol boja s pandémiou, hygienik Ján Mikas, posiela Slovákom jedno z posledných odporúčaní

Hlavný hygienik Ján Mikas.
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Aj keď sa epidemiologická situácia na Slovensku zlepšuje, vírus je stále s nami. Hlavný hygienik Ján Mikas preto vydal odporúčania, ako stráviť veľkonočné sviatky v bezpečí a znížiť riziko nákazy koronavírusom.

Tieto sviatky jari budú podľa jeho slov iné ako po uplynulé dva roky. „Situácia sa postupne zlepšuje a značná časť obyvateľstva medzičasom využila možnosť chrániť sa vakcínou proti ochoreniu COVID-19, prípadne už absolvovali aj posilňujúcu dávku očkovania, čím si zvýšili mieru ochrany pred infekciou,“ menuje dôvody.

Ako upozorňuje, neznamená to, že koronavírus už pre našu spoločnosť nepredstavuje žiadnu hrozbu. Stále platí, že najmä nezaočkované osoby, ak budú neopatrné, naďalej riskujú, že budú potrebovať lekársku pomoc, alebo že si ich zdravotný stav vyžiada hospitalizáciu. Kompletne zaočkované rodiny a kolektívy majú lepšie vyhliadky stráviť sviatočné dni spolu v relatívnom pokoji.

„Rád by som okrem výhod očkovania proti COVID-19 zdôraznil aj ostatné základné protiepidemické kroky, ktorými môžeme chrániť seba a svoju rodinu pred nákazou, prípadne znížiť riziko, že nás COVID-19 ‚dobehne‘ po návrate do zamestnania či škôl,“ uvádza Mikas.

Prvé z odporúčaní znie: Dôsledne noste respirátor v interiéroch, na preplnených miestach, zhromaždeniach, pracovných stretnutiach v období pred návštevou rodiny, počas bohoslužobných hromadných podujatí (interiér, exteriér) a tiež po návrate do kolektívu po sviatkoch. Respirátor noste dôsledne aj pri presune za rodinou na sviatky vo verejnej hromadnej doprave, ako sú autobusy či vlaky.

Mikas tiež radí, aby ste počas návštev a voľnočasových aktivít využili príležitosť byť v exteriéri. Ak vám to počasie či situácia nedovoľuje, často vetrajte a zabezpečte, že nebudete spolu sedieť vo vydýchanom vzduchu.

Ak sa chystáte stretnúť s osobami vo vyššom veku, chronicky chorými, tehotnými ženami či inými osobami náchylnými na infekcie či ťažší priebeh ochorení, snažte sa pred ich návštevou vyhnúť rizikovým miestam - zvlášť takým, kde väčší počet ľudí trávi dlhší čas bez respirátorov. Vhodné je pred návštevou otestovať sa minimálne samotestom.

„COVID-19 už prestáva byť novou nákazou. Ľudia si musia vedomosti o tomto ochorení osvojiť a riadiť sa nimi podľa vlastného vedomia a svedomia. Každý z nás má už o covide dostatok informácií, aby vedel zvažovať riziko v jednotlivých situáciách – rovnako ako v prípade iných infekcií. Ohľaduplnosť a rešpekt k zdraviu iných je nevyhnutnou súčasťou života v spoločnosti,“ dodáva hlavný hygienik.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Opatrenia

Dôležité udalosti