Respirátory od štvrtka končia. Povinné budú len v domovoch sociálnych služieb a nemocniciach

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovensko čaká ďalšie uvoľňovanie opatrení. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský potvrdil, že vláda zrušila povinnosť nosiť respirátory. Uvoľnenie začne platiť od štvrtka 21. apríla. Respirátory budú povinné len pre návštevy a personál domovov sociálnych služieb, v nemocniciach a zdravotníckych zariadeniach a v lekárňach. Respirátory ani rúška už nebudú povinné ani v MHD či na hromadných podujatiach. 

Izolácia pozitívne testovaných ľudí sa nemení. Naďalej platí povinná 5-dňová karanténa, ak človek nemá posledných 24 hodín príznaky. Ak má, o ukončení karantény rozhodne jeho lekár. Po ukončení karantény je človek povinný nosiť ešte päť dní respirátor. Končí sa povinnosť nastúpiť do karantény pre osoby, ktoré boli v úzkom kontakte s infikovanou osobou. Lekár však môže nariadiť človeku izoláciu v špecifických prípadoch. Po ukončení preventívnej karantény nie je povinné nosiť respirátor. Izoláciu treba stráviť doma, porušiť sa môže iba v prípadoch, ktoré stanovuje vyhláška (napríklad poskytnutie zdravotnej starostlivosti, účasť na pohrebe blízkej osoby a podobne). 

Výnimku z nosenia respirátora majú zamestnanci DSS, ktorí trpia kožným ochorením tváre, deti do šesť rokov, osoby so závažnými poruchami autistického spektra, osoby so sluchovým postihnutím, zamestnanci, ktorí sa nachádzajú na pracovisku sami, umelci pri podávaní umeleckého výkonu a účinkujúci pri nakrúcaní dokumentárneho filmu, tlmočníci do posunkovej reči v rámci výkonu povolania, osoby pri návšteve prírodných kúpalísk, wellness, umelých kúpalísk a respirátory tiež nie sú povinné počas jedenia a pitia.

Hlavný hygienik Ján Mikas uviedol, že uvoľňovanie je možné vďaka zlepšujúcej sa epidemickej situácii. Dodal, že respirátor je stále najjednoduchšia ochrana pred nákazou a očkovanie je najefektívnejší spôsob ochrany pred ťažkým priebehom ochorenia COVID-19. Varuje, že rizikoví pacienti by si mali dávať pozor a nosiť respirátory napríklad v MHD aj naďalej.

Podľa Mikasa nie je zatiaľ jasné, aká bude situácia na jeseň. Pripúšťa však, že po uvoľnení sa môžu zvýšiť čísla infikovaných. Ak sa situácia výrazne zhorší počas leta, nevylučuje nové obmedzenia. „Neviem zaručiť, že v septembri sa epidemiologická situácia nezhorší,“ dodal hlavný hygienik. 

Podľa Mikasa sa štvrtou dávkou majú očkovať len osoby s oslabenou imunitou. „Ak by sa objavila nová vakcína, ktorá by bola účinná proti viacerým variantom, môžeme zvážiť odporúčanie očkovania,“ oznámil Mikas.

Objavili nové varianty omikronu

Epidemická situácia je podľa údajov ministerstva zdravotníctva dobrá. Klesajú denné počty infikovaných, hospitalizovaných aj pacientov v ťažkom stave. Na Slovensku prevláda variant omikron BA.2. Hygienici zachytili aj nové varianty, ktoré vznikli kombináciou už existujúcich. Objavil sa tu deltacron, teda kombinácia delty a omikronu, ale aj kombinácia omikronov BA.1 a BA.2.

Zatiaľ nie sú dostupné údaje, či rekombinantné varianty sú infekčnejšie alebo závažnejšie. Podľa ministerstva sú však mutácie v rámci existujúceho variantu predvídateľnejšie ako úplne nové varianty. 

Prečítajte si tiež:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Opatrenia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.