Oddnes bez respirátorov: Boli sme sa pozrieť, ako v prvý deň uvoľnenia zareagovali Slováci

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Po dvoch rokoch pravidelného nosenia rúšok a respirátorov (okrem letných uvoľnení) sa Slováci dočkali. Od štvrtka 21. apríla platí uvoľnenie ďalších protipandemických opatrení. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský spoločne s hlavným hygienikom Jánom Mikasom v stredu (20. 4.) na tlačovej besede oznámili zrušenie povinnosti nosenia respirátorov a rúšok aj vo väčšine interiéroch. 

V praxi to znamená, že od dnešného dňa už nemusíte, pokiaľ dobrovoľne nechcete, nosiť prekryté horné dýchacie cesty v supermarketoch, v obchodných centrách, v MHD, v školských či predškolských zariadeniach, na pracovisku, v reštauráciách či na úradoch. V aktualizovanej vyhláške sú jasne zdôraznené priestory, kde táto povinnosť naďalej platí. 

Prečítajte si tiež:

​Respirátor je stále povinný pre personál i návštevníkov zdravotníckych zariadení a zariadení sociálnych služieb, pacientov v čakárňach u lekára i zákazníkov lekární. Táto povinnosť sa nevzťahuje na deti do 6 rokov, osoby so závažnými poruchami, osoby s mentálnym alebo sluchovým postihnutím a podobne. 

Uvoľnenie opatrení v praxi

Nakoľko od vyhlásenia neprešlo ani 24 hodín, zaujímalo nás, ako na uvoľnenie opatrení zareagovali Slováci hneď v prvý deň. Vo štvrtok ráno sme zaregistrovali v prostriedkoch MHD len minimum ľudí bez respirátora alebo rúška. Situácia sa trocha zmenila napoludnie, keď sa autobusy trocha vyľudnili. Rúška skladali najmä mladšie ročníky, seniori si ich nechávali často aj pri čakaní na zastávke. 

Oslovili sme viacero ľudí a každý z nich vedel o zrušení opatrenia. Podľa sociologičky a riaditeľky Slovenského národného strediska pre ľudské práva Silvie Porubänovej si ľudia zvyknú rýchlo, pretože na rozdiel od sprísňovania je uvoľňovanie realizovateľné obratom. Zatiaľ sú ale zdržanliví. „Jedným z dôvodov je oprávnená ostražitosť spojená s obavami z nakazenia. Z bežnej  skúsenosti ľudí v zamestnaní či v rodinách je zrejmé, že dosiaľ je nezanedbateľný počet novo infikovaných, a preto aj osobný dôvod chrániť sa,“ dodala Porubänová. 

Anketa v MHD:

„V MHD budem respirátor naďalej nosiť, pokojne aj celý rok, nevadí mi to. Ak by som šla prázdnym autobusom, tak si ho nechám,“ uviedla mladá žena.

Tínedžerka: „Nosím ho ešte zo zvyku a aj preto, že ešte málo ľudí to praktizuje.“

„V jednom autobuse som mala a v druhom už nie. Má to zmysel ešte nosiť, ak je na jednom mieste viacero ľudí naraz,“ prezradila oslovená pani.

Mamička s dieťaťom: „Teraz sme rúško nemali, ale v preplnenejšom autobuse alebo v potravinách by som si ho nasadila."

Staršia pani: „Som veľmi rada, že sa to zrušilo. Už som mala z toho fóbiu. Zahmlievali sa mi stále okuliare a prekážalo mi to na nose."

Dôchodkyňa: „Respirátor som si nasadila až vtedy, keď si ku mne prisadol zapáchajúci pán. Nebazírujem na tom, aby sa nosili aj naďalej. Už aj do potravín pôjdem bez neho."

Zdroj: TASR

​Nosenie rúšok v potravinách

Pozreli sme sa aj na nosenie rúšok a respirátorov v nemenovanom supermarkete v Bratislave. Väčšina ľudí sa chránila, no v porovnaní so situáciou v MHD sme v potravinách videli viac ľudí bez rúšok. Každý oslovený o uvoľnení vedel, ale napriek tomu sa rozhodol ešte respirátor nosiť. 

Anketa v potravinách:

„Mám doma trocha prechladnuté dcéry, tak nechcem zbytočne vyvolávať obavy. Je to osobné, ale rúško ešte budem chvíľu nosiť,“ uviedla prvá oslovená pani. 

Starší pán: „Rúško mám naďalej, pretože mám ešte obavu. Je to z osobného presvedčenia a viem, že chránim seba aj druhých.“

Zamestnankyňa v potravinách: „Bolo to dnes tak pol na pol. Niektorí si ho ešte nechali, možno sa trocha boja alebo majú zdravotné problémy. My sme radi, že sa to zrušilo, konečne vidíme ľuďom aj úsmev."

„Je to pre mňa nezvyk ho nemať, ale som rada, že už to nie je povinné. Keď som zdravotne v poriadku, už nemám potrebu ho nosiť. Možno opäť na jeseň, ak by sa zvýšili počty nakazených,“ prezradila mladá žena. 

„Viem o novom opatrení, ale v MHD a potravinách budem nosiť respirátor do leta, aby sme sa ochránili, kým prídu vakcíny od Pfizeru zamerané na variant omikron,“ povedal pán v supermarkete. 

Opatrenia sa uvoľnili, ale je na každom z nás, ako k tomu budeme pristupovať. Niektorí ľudia nám prezradili, že zatiaľ vymenia respirátor za rúško, ale ešte ho úplne neodložia. „Hovorí sa, že s covidom sme sa už naučili žiť, privykli sme si na opatrenia aj reálne či potenciálne dôsledky epidémie. Neznamená to však, že by sme mali a mohli relativizovať alebo rezignovať na už spomínanú ostražitosť,“ uvádza sociologička.

Mikas zdôrazňuje, že nosenie respirátora má stále význam. „Stále platí, že respirátor je najjednoduchšia ochrana pred nákazou koronavírusom a očkovanie je najefektívnejšia ochrana pred vážnym priebehom ochorenia. Chcem zdôrazniť, že ochrana horných dýchacích ciest má stále význam pre niektoré rizikové skupiny obyvateľstva, pre seniorov, pre ľudí s chronickými ochoreniami, pre tých, ktorí sa nedali zaočkovať,“ dodal.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Opatrenia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.