Chaos, niekoľkotýždňové karantény a prísny lockdown. COVID situácia v Číne je stále horšia, obyvatelia sú zúfalí

Chaos, niekoľkotýždňové karantény a prísny lockdown. COVID situácia v Číne je stále horšia, obyvatelia sú zúfalí
COVID situácia v Číne je stále horšia, obyvatelia sú zúfalí Zdroj: TV Markíza

Kým u nás už o COVID-e prakticky niet ani chýru, na východnej pologuli pandémia naberá nebezpečný smer. Čína akoby sa vrátila v čase do obdobia spred dvoch rokov: ľudoprázdne ulice dezinfikujú z áut, zdravotníci v skafandroch hromadne testujú obyvateľov a pozitívni na COVID podstupujú šialené izolácie.

Čína razí cestu takzvaného nulového COVID-u, dláždenú drastickými opatreniami. Vyše 25 miliónov obyvateľov Šanghaja žije štyri týždne v prísnom lockdowne. Frustrácia obyvateľov sa však už začína naplno prejavovať, pretože sa ukazuje, že opatrenia nemajú opodstatnenie a míňajú sa účinkom.

Úrady sa oháňajú vysokými prírastkami infikovaných, samotní pozitívni argumentom, že sú zväčša bezpríznakoví, čo bol aj jeden z dôvodov, prečo sa dali zaočkovať.

Asymptomatická pacientka Kaili zmapovala celú svoju nútenú karanténu v nemocnici. Po pozitívnom teste ju odviezol autobus do karantény, kde napriek tomu, že bola bez príznakov, zotrvala pre pozitívny test niekoľko týždňov.

Na obrovskú karanténnu stanicu sa v Šanghaji premenila budova kongresového centra. Musí tam ísť každý jeden pozitívny človek. Tí, čo si tam pobyt už zažili, sa však sťažujú na neľudské podmienky.

„Je tam špina a chaos. Vankúš a paplón som si musela ísť zobrať sama. Všetko bolo v jednej izbe nahádzané na sebe, používali ich desiatky ľudí predo mnou. Šialené. Traja sme boli zamknutí na izbe niekoľko dní. Na oknách boli mreže, za nimi ľudia v oblekoch. Hotové väzenie,“ opisuje podmienky Kumi Wu, obyvateľka Šanghaja.

Po Šanghaji sa koronavírusová situácia začína zhoršovať aj v metropole Peking.

Ako tam situácia napreduje, sa dozviete z nasledujúcej reportáže.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Opatrenia

Dôležité udalosti