Denne vozili covid pacientov, ale odmeny nedostali. Vodiči sanitiek stále čakajú na príspevok

Pozitívnych covid pacientov vozili denne, ale odmeny nedostali. Jednorazový príspevok 350 eur pre zdravotníckych pracovníkov mali vyplatiť všetkým, ktorí boli minulý rok v nasadení počas pandémie. Vodiči sanitiek sa peňazí stále nedočkali. 

Na Slovensku je viac ako tisíc vodičov dopravnej záchrannej služby, ktorí z koncoročného bonusu vypadli. Medzi nimi je aj Igor Ťaptík.

„Stále, každý deň, sme sa stretávali s týmito pacientami na covid a pravidelne ich každý deň aj prevážali. Dávali sme sa do skafandrov. Robíme na svoje riziko, na úkor zdravia, vozíme týchto klientov a stále nič,“ sťažuje sa vodič sanitky Igor.

Jednorazový finančný príspevok 350 eur dostali zdravotnícki pracovníci. Do tohto zoznamu štát vodičov sanitiek neráta. Patrí tam ale napríklad ortopedický technik či masér. Vodiči bez zdravotníckeho vzdelania ostali bez odmeny.

„Vnímame to ako veľmi nespravodlivé, nakoľko aj vodiči jednak dopravnej služby, aj záchrannej služby bežne boli v kontakte s pacientmi s covidom,“ hovorí predseda Asociácie dopravnej zdravotnej služby Michal Bahelka.

Vodiči dúfali, že išlo len o legislatívne nedopatrenie a vláda vyplatí príspevky aj im. Minister zdravotníctva si nechal vypracovať zoznam vodičov sanitiek bez zdravotníckeho vzdelania a ešte v decembri sľuboval, že situáciu bude riešiť.  

„Prešlo päť mesiacov odvtedy a vodiči ani záchrannej, ani dopravnej služby uvedené odmeny doteraz nemajú na účte,“ tvrdí Bahelka.

Ministerstvo zdravotníctva dnes uviedlo, že pracuje na návrhu, aby aj títo vodiči boli začlenení do pôvodného zoznamu povolaní, ktoré mali na covidový príplatok nárok.

„V prípade jeho schválenia zaradíme návrh do medzirezortného pripomienkového konania a následne požiadame ministerstvo financií o vyčlenenie zdrojov pre vodičov DZS. V prípade súhlasu rezortu financií s vyčlenením zdrojov, bude materiál zaradený na vládu,“ uvádza hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Petra Lániková.

„Vôbec neregistrujem, že by si niekto pýtal z ministerstva zdravotníctva pre vodičov sanitiek nejaké peniaze z ministerstva financií,“ reaguje minister financií Igor Matovič.

Ak sa peniaze nájdu a návrh schváli vláda, príspevok by mohli vodičom sanitiek vyplatiť začiatkom leta.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti