Pokrok v liečbe s covidom. Vedci vyvinuli prístroj, ktorý predpovie, či vám môže ísť o život

Ilustračný záber.
Koronavírus v Moskve Zdroj: TASR/AP

Vedci z niekoľkých svetových inštitúcií vynašli prístroj, ktorý by mal v rannom štádiu ochorenia COVID-19 rozpoznať, či pacientovi v ďalších dňoch môže ísť o život. Na základe výsledkov z rozboru krvi by tak mohli lekári predísť komplikáciám a začať včasnú liečbu, ktorá by ohrozeným ľuďom mohla zachrániť život, píše tn.cz.

Vedci z lekárskych inštitúcií vyvinuli algoritmus, ktorý má pomôcť s identifikáciou osôb, ktorým by mohlo hroziť úmrtie pri ochorení covidom. Prístroj s názvom COVID-19 Disease Outcome Predictor (CODOP) tak môže pomôcť lekárom včas reagovať na možný kritický stav pacienta.

Na vývoji prístroja sa podieľali tímy Davida Gómeza Varelu z Inštitútu experimentálnej medicíny Maxa Plancka, Riku Kléna z Univerzity v Turku, Španielska spoločnosť interného lekárstva (SEMI), Argentínska spoločnosť medicíny (SAM) a Medzinárodné fórum interného lekárstva (FIMI). Výskum trval od marca 2020 do februára 2022. 

„Vyvinuli sme a vyskúšali CODOP, nástroj založený na strojovom učení pre predikciu klinického výsledku hospitalizovaných pacientov s covidom. CODOP bol vyskúšaný, testovaný a validovaný v šiestich kohortách zahŕňajúcich 29 223 pacientov s covidom z viac ako 150 nemocníc v Španielsku, USA a v Latinskej Amerike počas rokov 2020-2022,“ uviedol Riku Klén v štúdii. 

Pacientom boli v nemocniciach odobrané krvné vzorky. „CODOP používa 12 klinických parametrov bežne meraných pri príjme do nemocnice na dosiahnutie vysokej rozlišovacej schopnosti až deväť dní pred klinickým rozlíšením, je dobre kalibrovaný a umožňuje efektívnu dynamickú stratifikáciu rizika počas hospitalizácie,“ vysvetlil Klén a dodáva, že tento typ pomoci môže byť prínosný aj v menej vyspelých krajinách.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti