Hlásime nula nových obetí. Lekár Sabaka povedal, komu ešte dnes hrozí ťažký priebeh COVID-u

Testovanie na koronavírus.
Zdroj: TASR - Roman Hanc

Hlásime nula nových obetí koronavírusu. Laboratóriá vykonali 1266 PCR testov, z ktorých bolo pozitívnych 142. Pozitívnou správou je, že klesá aj počet ľudí v nemocniciach aj na lôžkach JIS. Hospitalizovaných je 174 ľudí a na umelej pľúcnej ventilácii leží 13 pacientov, z toho je sedem nezaočkovaných. Plne zaočkovaní sú traja z nich. 

Počet obetí sa dnes zastavil na čísle 20 100. Naposledy nám nepribudla žiadna obeť na jeseň minulého roka, konkrétne 26. septembra 2021. Infektológ Peter Sabaka vysvetlil, akí ľudia sú dnes v najťažšom stave a podliehajú novému koronavírusu. Ide prevažne o nezaočkovaných starších ľudí. „Na Slovensku je málo zaočkovaných osemdesiadnikov. Častokrát ich rodina nedala zaočkovať, pretože si mysleli, že s nikým nie sú v kontakte. Lenže nový koronavírus je tak infekčný, že k nim aj tak prenikne,“ vysvetľuje Sabaka.

Varuje, že hoci omikron nespôsobuje taký ťažký priebeh ako delta variant, u každého môže mať fatálne následky. Zvlášť u nezaočkovaných seniorov. Odporúča preto, aby sa dal zaočkovať každý, kto tak doteraz neurobil a ešte ani neprekonal COVID-19.

Predpokladá, že počas leta bude vývoj situácie naďalej dobrý. Na jeseň očakáva nárast prípadov aj pacientov, myslí si však, že to nevytvorí taký tlak na nemocnice ako poslednú zimu. Na oddeleniach sa už pomaly dostali do predpandemického režimu. Úplne sa im to však už podľa Sabaku nepodarí. Pandémia mala nenávratné dopady aj na zdravotníkov. 

„Zdravotníci sú unavení, veľa ich odišlo, veľa sestier dalo výpoveď, máme problém. To sú dôvody, prečo sme sa nedostali na predpandemickú úroveň. Pandémia mala na zdravotníkov dopad a bude mať aj dlhodobé následky,“ skonštatoval Sabaka.

Na Slovensku máme celkovo zaočkovaných 2 821 867 ľudí a 2 767 477 plne zaočkovaných osôb.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti