V Šanghaji sa po dvoch mesiacoch končí lockdown. Obyvatelia však zostávajú pod prísnou kontrolou

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Do Šanghaja sa opatrne vracia život. Lockdown sa po dvoch mesiacoch končí, no život obyvateľov zostáva aj naďalej pod prísnou kontrolou úradov. Podľa miestnych už Šanghaj nikdy nebude taký ako pred pandémiou. Stratégia nulovej tolerancie koronavírusu a s tým spojené extrémne prísne opatrenia mnohým zmenili pohľad na veľkomesto.

Striktná uzávera mesta, potraviny na prídel a nekompromisná karanténa v špeciálnom zariadení s katastrofálnymi hygienickými podmienkami. To je len zlomok z drsných a často absurdných nariadení tamojších úradov, ktoré vynucovali tvrdou rukou.

Odbitím stredajšej polnoci sa dvojmesačný teror skončil a 26-miliónové mesto opäť ožilo. Na historickom nábreží to miestami pripomínalo novoročné oslavy. Od 1. júna sa v Šanghaji otvárajú obchody, pracoviská, školy a opäť premáva verejná doprava. Všetko funguje len na 75 percent kapacity a vstupenkou je negatívny test.

Prísna kontrola sa však ani zďaleka nekončí. V uzávere zostáva asi 650-tisíc ľudí v štvrtiach, ktoré majú vyšší status nákazy. Stačí k tomu pritom iba zopár infikovaných. Situácia sa tak môže hocikde a kedykoľvek opäť zvrtnúť.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Opatrenia

Dôležité udalosti