Rodičia hlásili záujem o samotesty na ďalší školský rok. Kto nestihol, musí si ich kúpiť za vlastné

Školy ešte nerozdali vysvedčenie a už sa pripravujú na september. Ministerstvo školstva na jeseň očakáva zhoršenie covidovej situácie a znova chce žiakov testovať. Rodičia preto nahlasovali, či majú záujem o domáce samotesty pre svoje deti – dostanú ich tento mesiac. Mnohým pritom ešte zostali nepoužité testy z tohto školského roka. Ak ich máte doma aj vy, čaká vás jedna povinnosť.

Dvadsať a pol milióna samotestov poslal štát do škôl a tie ich postupne rozdali rodičom, ktorí chceli svoje dieťa testovať na COVID-19. Ministerstvo školstva odporúčalo v pondelok a vo štvrtok. Takto to poradia aj v septembri.

„Predtým, ako sa začne školský rok, budeme môcť deti po dovolenkách otestovať deti, aby sme školský rok začali zdraví,“ uvádza rezort.

Systém sa podľa štátnej tajomníčky rezortu osvedčil a takto je prostredie v kolektívoch bezpečnejšie. Školy teda zisťovali záujem rodičov na nový školský rok. Pokus na prihlásenie bol iba jeden. Kto to nestihol, má smolu. Testy si bude musieť kupovať za vlastné.

V tomto momente má podľa ministerstva záujem o samotesty pre žiaka zhruba polovica rodičov.

Naďalej platí, že rodičia budú svoje dieťa testovať dobrovoľne. Ak si už raz testy prevezmú, budú musieť škole oznámiť výsledok testovania.

Tento rok sa skončilo s testovaním na jar, keď sa uvoľnili covidové opatrenia. Mnohým však doma zostali nepoužité testy. Koľko kusov zostalo v obehu, ministerstvo školstva nevie.

Kto má testy doma, mal by ich použiť a potom dať škole vedieť. Ministerstvo školstva už raz kontrolovalo, či rodičia domáce testy minuli a až potom poslalo do škôl ďalšiu várku. To sa pravdepodobne zopakuje aj na jeseň.

Viac sa dozviete z reportáže vyššie.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti