WHO: Pandémia sa neskončila. Málo testujeme a nevnímame vývoj vírusu

WHO: Pandémia sa neskončila. Málo testujeme a nevnímame vývoj vírusu
Zdroj: TASR/AP

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus vyzval vlády štátov sveta, aby nenadobúdali dojem, že pandémia choroby COVID-19 sa skončila. Upozornil, že riziká objavenia sa nových nebezpečných variantov nového koronavírusu zostávajú reálne.

Tedros uznal, že počet nahlásených prípadov covidu a úmrtí klesol o 90 percent v porovnaní s ich maximom v januári. Konštatoval, že aj na základe toho boli v mnohých krajinách zrušené obmedzenia. Upozornil však, že dojem, že pandémia sa skončila, je mylný.

Počas svojho vystúpenia v Indonézii, kde sa koná stretnutie ministrov zdravotníctva zo skupiny G20, ktorá združuje najväčšie ekonomiky sveta, Tedros konštatoval, že WHO je stále veľmi znepokojená nedostatočným testovaním na covid. Upozornil, že pre nízku mieru testovania a sekvenovaniu „nevnímame vývoj vírusu".

Tedros tlmočil i obavy, že ponaučenie z pandémie vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2 vyprchá a cyklus paniky a opomenutí sa bude opakovať.

Očakáva sa, že ministri zdravotníctva krajín G20 budú na svojej schôdzke v Indonézii diskutovať o spôsoboch, ako posilniť globálne zdravotnícke systémy, harmonizovať zdravotné protokoly súvisiace s covidom a štandardizovať medzinárodné cestovné doklady, uviedla hovorkyňa indonézskeho ministerstva Nadia Tarmiziová.

Hovorkyňa zdôraznila: „Celosvetová spolupráca je rozhodujúca na prekonanie pandémie a na zabezpečenie, aby sme boli pripravení na ďalšiu".

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti