Koronavírus na Slovensku opäť dáva o sebe vedieť. Odborník naznačil, kedy môže prísť zlom

Testovanie na COVID-19.
Zdroj: FOTO TASR

V posledných týždňoch sme si začali zvykať na život bez protiepidemických opatrení. Mnohí preto začali nadobúdať pocit a vieru v to, že pandémie koronavírusu sa pomaly, ale isto zbavíme.

Na začiatku tohto týždňa sa však objavili správy o tom, počet ochorení na COVID-19 v posledných dňoch stúpa na Mestskom úrade v Zlatých Moravciach. V dôsledku toho krízový štáb rozhodol, že v budove úradu je potrebné opäť nosiť rúška.

Koronavírus vo väčšej miere šarapatí aj v malackej nemocnici, kde do odvolania zaviedli dočasný zákaz návštev na geriatrickom i chirurgickom oddelení. Nemocnica to odôvodnila zhoršujúcou sa epidemiologickou situáciou.

Podľa infektológa Petra Sabaku to zatiaľ nevyzerá, že by sa situácia na Slovensku plošne zhoršovala. „Počty sú však dosť ovplyvnené tým, do akej miery sa testuje. V lete sa až tak veľa vzoriek nekontroluje, takže v skutočnosti by vzostup mohol byť ešte väčší,“ skonštatoval pre tvnoviny.sk.

Ako dodal, všetko sa uvidí až podľa toho, ako sa budú zapĺňať nemocnice. Dôvod na paniku však podľa neho nie je. „Neočakávame nejakú katastrofu, aj keď k zhoršeniu epidemiologickej situácie môže pomaly dochádzať,“ upozornil.

Vzápätí naznačil, kedy by sa tak mohlo stať. „Počet prípadov by mohol výraznejšie začať narastať niekedy v auguste, avšak rozhodne nejde o nič dramatické, čo by vážne narúšalo život ľudí. Akurát zdravotníci to pocítia tak, že budú mať viac práce s pacientami s ochorením COVID-19,“ uzavrel.

Kým na Slovensku je nateraz situácia pod kontrolou, v zahraničí začína mať krivka stúpajúcu tendenciu. Dáta bez pátosu upozornili, že predminulý týždeň bolo pozitívnych jeden milión, pričom za posledných sedem dní to je až 1,25 milióna. Nárast je teda na úrovni 25 percent.

Počet prípadov narastá okrem Rakúska či Nemecka napríklad aj vo Veľkej Británii, v Írsku, Francúzsku, ale aj v Taliansku, v Grécku, v krajinách Beneluxu a v Škandinávii.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti