Aj na Slovensku už máme dva nové subvarianty omikronu. Dokážu obísť imunitu po očkovaní aj po prekonaní

Čakali sme, že nás čaká leto bez COVID-u a pandemická situácia sa bude zhoršovať najskôr na jeseň. Situácia sa však rýchlo mení. Viaceré krajiny hlásia masívny nárast nových prípadov. A neobchádza to ani nás. Na západnom Slovensku zaviedli prvé opatrenia.

V malackej nemocnici zakázali návštevy na všetkých oddeleniach. „K tomuto kroku sme pristúpili z dôvodu lokálne sa zhoršujúcej epidemickej situácie a z preventívnych dôvodov. Tento zákaz platí do odvolania,“ uviedla hovorkyňa malackej nemocnice Martina Šoltésová.

Na mestskom úrade v Zlatých Moravciach vyšli pozitívne testy viacerým zamestnancom. Ohrozené skupiny nechali preventívne pracovať z domu. Pozitívnych je päť úradníkov, budovu stihli vydezinfikovať a všetkých zamestnancov aj otestovať. „Všetci zamestnanci musia používa rúška a aj návštevníkom odporúčame, aby navštívili úrad len s rúškami,“ radí primátor Zlatých Moraviec Dušan Husár.

Počty infikovaných stúpajú aj v zahraničí. Rakúsko hlási 5-tisíc, Izrael 10-tisíc prípadov za deň, najviac od apríla. Na Slovensku pribúdajú chorí tiež. Za dnes vyše 300. „Najmä v západnej Európe, krajiny ako Portugalsko, Nemecko, Francúzsko už vidia nárasty, takže očakávame, že tento trend sa objaví veľmi rýchlo aj u nás,“ hovorí matematik Richard Kollár.

Infektológ Peter Sabaka dodáva, že sa objavili dva nové subvarianty BA.4 a BA.5. Sú to subvarianty omikronu, a teda vyvolávajú len ľahké ochorenie. „Zlá správa je, že dokážu obísť protilátky, ktoré vznikli po infekcii omikronom alebo po očkovaní,“ vysvetľuje lekár.

Podľa epidemiológa Martina Pavelku nové varianty prichádzajú častejšie a sú schopné obísť imunitu. „Ako klesá imunita v populácii, vidíme ruka v ruke nárast krivky,“ hovorí Pavelka.

Subvarianty zatiaľ dominantné nie sú. Vrchol má prísť v auguste. „Keďže drvivá väčšina ľudí už bude mať imunitu, ktorá nás bude chrániť pred ťažkým priebehom, tak v žiadnom prípade nedôjde k ničomu takému, ako sme videli predminulú jeseň,“ myslí si Sabaka.

To, či a kedy bude treba očkovanie ďalšou posilňujúcou dávkou, odborníci stále povedať nevedia. Najskôr by to malo byť na jeseň. Štvrtú dávku dostávajú stále iba ohrozené skupiny. Covidová vlna podľa odborníkov dovolenkové obdobie neohrozí a prísť by nemali ani žiadne obmedzenia. To, čo by sa o nejaký čas mohlo vrátiť, je nosenie rúšok či respirátorov.

„Šírenie v lete pomáha znížiť neskoršiu jesennú vlnu, práve vďaka tomu, že ju máme skôr, neočakávame, že minimálne v septembri, októbri by sme mali podobný priebeh ako vlani, malo by to byť skôr a viac rozložené v čase,“ predpovedá Kollár.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Opatrenia

Dôležité udalosti