Ako si užiť bezpečné leto a vyhnúť sa covidu? Toto je 10 odporúčaní odborníkov

Ilustračná foto.
Zdroj: TASR

Počet prípadov ochorenia COVID-19 vo svete opäť postupne narastá, a ich zvýšené počty zaznamenáva aj Slovensko. Aj keď nejde o veľký nárast, Konzílium odborníkov radí byť v strehu.

Ako približuje ministerstvo zdravotníctva, pri posudzovaní vývoja epidemickej situácie posudzujú nielen počty prípadov, ale aj závažnosť ochorení, odzrkadlenú v počte hospitalizovaných. V čase letných dovoleniek je preto namieste byť opatrní a správať sa zodpovedne.

Hoci väčšina ochorení na COVID19 nemá ťažký priebeh, netreba ho aj vzhľadom na premenlivosť vírusu podceňovať. Je potrebné dodržiavať opatrenia, ktoré boli účinné aj doteraz. Konzílium preto prináša desať odporúčaní, ktoré vychádzajú z doteraz efektívnych opatrení a ktoré nám môžu pomôcť chrániť seba aj svoje okolie.

1. Pri príznakoch sa otestujte

V prípade príznakov akéhokoľvek ochorenia horných dýchacích ciest s príznakmi nádchy, kašľa, bolesti hrdla s teplotou, ostaňme doma, ochorenie „vyležme“ a neroznášajme infekciu. Urobme si samotest. V prípade ťažšieho stavu kontaktujme svojho lekára, ktorý môže indikovať potrebu PCR testovania.

2. Používajte rúško či respirátor

Na miestach s vysokou koncentráciou ľudí, ako sú, napríklad, kultúrne podujatia, odletové a príletové haly, čakárne a pod., používajme rúško či respirátor (aj keď to platné pravidlá neprikazujú).

3. Zvýšte opatrnosť pri cestovaní

Prekrývajme si ústa a nos respirátorom počas cesty lietadlom, vlakom alebo autobusom.

4. Dodržujte odstup

Vyhýbajme sa kontaktu s cudzími ľuďmi, držme si odstup aspoň dva metre.

5. Vyhnite sa objímaniu

Pri stretnutiach so známymi sa neobjímajme a nebozkávajme. Podajme si len ruky.

6. Nezabúdajte na umývanie rúk

Dodržiavajme hygienické opatrenia – často si umývajme a dezinfikujme ruky, prípadne používajme rukavice.

7. Zaočkujte sa proti COVID-19

Odporúčame kompletnú očkovaciu schému - dve dávky vakcíny a posilňovaciu dávku.

8. Chráňte najzraniteľnejších

Ochraňujme predovšetkým najzraniteľnejšie skupiny ľudí, správajme sa zodpovedne k starším a k ľuďom s oslabenou imunitou. Pred kontaktom s nimi, najmä po návrate z dovoleniek, sa otestujme, používajme respirátor alebo aspoň rúško.

9. Povinný respirátor

Dôsledne dodržiavajme povinnosť nosenia respirátorov v zdravotníckych zariadeniach, lekárňach, a sociálnych zariadeniach.

10. Buďte opatrní

Buďme k sebe ohľaduplní, opatrní a nevystavujme sa zbytočnému riziku. A to aj v prípade, že sme ochorenie prekonali alebo nepatríme k rizikovým skupinám.

Prečítajte si tiež:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.