Prokopová: V septembri sa spustí očkovanie vakcínou proti omikronu. Odporúčam ju všetkým dospelým

Elena Prokopová.
Elena Prokopová. Zdroj: TASR

Krivka nakazených neustále stúpa. Ministerstvo zdravotníctva sprístupnilo očkovanie 4. dávkou ľuďom nad 50 rokov, no plošné opatrenia zatiaľ neplánuje. V septembri by mali na Slovensko prísť nové vakcíny od Pfizeru prispôsobené variantu omikron. Pediatrička a členka konzília odborníkov Elena Prokopová v rozhovore hovorí, kto by sa novou vakcínou mal dať očkovať, či má význam štvrtá dávka v lete aj pre mladých ľudí a akú očakáva jeseň.

Budeme v najbližšej dobe potrebovať opatrenia?

Opatrenia sme nikdy neprestali používať. Opatrenia sú aj odporúčania nosiť rúška v uzavretých priestoroch alebo aj to, že hovoríme ľuďom, aby si držali dvojmetrový odstup tam, kde je veľké množstvo ľudí. Stále odporúčame očkovanie a ďalšie dávky zaočkovaným ľuďom, ktorí sú imunodeficitní (majú imunologickú nedostatočnosť, pozn. red.). Aj umývanie rúk a časté vetranie sú dôležité opatrenia, ktoré neustále pripomíname.

Zatvorené podniky a kapacitné obmedzenia nás už teda načakajú?

V tejto situácii, ktorú máme, a pri tých kmeňoch koronavírusu, ktoré cirkulujú v spoločnosti, určite nie sú tieto typy opatrení na mieste. Vždy hovorím, že všetko podstatné už bolo povedané. Každý jeden vie, ako sa má správať. Momentálne by zatváranie znamenalo len spomalenie prenosu, ale nevyhli by sme sa nákaze. Nemá význam to už tlačiť pred sebou do jesene.

Stále je však povinná päťdňová izolácia. Prečo je povinná, keď už nákaza nie je také riziko pre spoločnosť?

Je to stále opodstatnené, ale je to niečo, čo by sme mali robiť pri každej chorobe. Keď sme chorí, výrazne šírime vírus a hoci ho mnohí vieme prekonať len so slabými príznakmi, nevieme, či nenakazíme osobu so slabou imunitou. Pre takúto osobu môže ochorenie spôsobiť vážne následky. Preto by sa mal človek, ktorý vírus má, izolovať. Podobne by sme sa mali správať aj pri iných chorobách.

Pri chrípke napríklad nemáme uzákonenú povinnú izoláciu, hoci zvyčajne ostávame doma, keď je nám zle. V čom je COVID-19 taký špecifický, že stále potrebujeme povinnú izoláciu?

Tento vírus je nebezpečnejší ako vírus chrípky. O tom sme sa už presvedčili. Keď ide niekto s chrípkou von a nakazí nás, môže to byť pre imunodeficitného človeka nebezpečné, ale je to menej nebezpečný vírus ako COVID. Stále to nie je vírus, ktorý je osídlený v našej populácii a nemáme voči nemu takú dokonalú imunitu, aby sme sa nemuseli báť. S chrípkou sa človek stretáva od narodenia. Každý rok sa stretávame s nejakým typom vírusu, ale máme vybudovanú imunitu voči viacerým kmeňom. V prípade COVID-u sme čiastočne imúnni voči kmeňom, ktoré sme už prekonali, alebo proti ktorým sme sa očkovali. Nevieme však, aký ďalší variant sa objaví. Povinná izolácia je teda ochrana pre tých, ktorí majú oslabenú imunitu.

Odborníci tvrdia, že omikron už nie je nebezpečný vírus. Štúdie, ktoré porovnávajú úmrtnosť na omikron a úmrtnosť na sezónnu chrípku, sa však rozchádzajú. Máme dáta zo Slovenska, ktorý vírus je nebezpečnejší?

Nemáme. Na omikron sčasti zaberajú vakcíny, ktorými sme sa už očkovali. Proti chrípke je zaočkovaných päť percent populácie, voči COVID-u vyše 50 percent. Úmrtnosť je preto otázna. Myslíme si, že to, že omikron spôsobuje menej hospitalizácií a menej úmrtí je dané tým, že existuje čiastočná kolektívna imunita. Aj keď znova ochorieme, máme vďaka očkovaniu a premoreniu slabší priebeh.

Stále máme okresy, kde je nízka zaočkovanosť. Niekde sa to pohybuje len okolo 40 percent. Hrozí ešte ľuďom v týchto okresoch ťažký priebeh COVID-u aj s následkom smrti?

Áno. Omikron nespôsobuje až také silné klinické príznaky ako alfa alebo delta. Stále však zdôrazňujeme nezaočkovaným ľuďom, aby sa aj teraz, keď máme omikron, dali zaočkovať. Odporúča to aj WHO.

Dá sa skonštatovať, že sme sa s koronavírusom naučili žiť?

Nie. Vidíme, že stúpajú počty nakazených. Máme veľa pozitívnych detí, keďže tie sú najmenej premorená a najmenej zaočkovaná skupina. Odporúčanie nosiť rúško v interiéri dodržiava málo ľudí. Malo by to ostať v rovine, že kto sa chce chrániť, sa bude chrániť dobrovoľne. Nenaučili sme sa s COVID-om žiť aj preto, lebo ešte nie sú všetci zaočkovaní. Aj na dovolenke som videla, že je to len o ľuďoch. Bola som v krajine, kde je v interiéri povinné rúško a aj tak to nie všetci dodržiavali. Veľakrát už bolo vysvetlené, ako sa môžeme chrániť. Napríklad tým, že sa dáme zaočkovať, alebo nosíme v interiéri a na hromadných podujatiach rúško. Každý sa môže správať zodpovedne.

V Česku spustili očkovanie 4. dávkou všetkých nad 18 rokov. U nás je to obmedzené len pre ľudí nad 50 rokov. Je to tak správne?

Nemyslím si, že všetci nad 18 rokov potrebujú 4. dávku. Určite to odporúčam ľuďom nad 50 rokov. U nich, ak uplynuli štyri mesiace po očkovaní booster dávkou, vie ďalšia dávka očkovania zvýšiť imunitu natoľko, aby im nehrozil v prípade nakazenia ťažký priebeh ochorenia COVID-19. Je však dobré nikoho neobmedzovať, ak má záujem o druhý booster. Aj mladším ľuďom s výnimkou detí to treba umožniť. Tiež treba povedať, že mladším ako 50 rokov tri dávky úplne stačia na to, aby sme nemali vážne komplikácie po ochorení. Štvrtou dávkou pôvodnej vakcíny si síce zvýšia imunitu, ale určite nie natoľko, aby sa úplne vyhli nákaze. Omikron môžu ľudia dostať aj po 4. dávke. Benefit teda nie je až taký vysoký. Samozrejme, neuškodí im to a nepoškodí im to zdravie. Lepšiu ochranu pred omikronom však zabezpečia bivalentné vakcíny vyrobené na variant omikron. Tieto určite odporúčame všetkým ľuďom.

Kedy prídu na Slovensko nové vakcíny?

V septembri a potom sa aj spustí očkovanie. Tieto vakcíny sú pre ľudí nad 18 rokov a sú od firiem Pfizer a Moderna.

Vidíme, že teraz nám prudko stúpa krivka nakazených. Podľa odhadov môže byť koncom leta už po tejto vlne. Bude mať ešte význam očkovať sa na jeseň?

To závisí od toho, aké kmene sa budú šíriť v iných krajinách. Jesene sa bojíme, pretože môže prísť úplne nový kmeň. Ak by sme tu mali nový subvariant omikronu, ktorý bude mať väčšiu aktivitu, tak bude mať veľký význam očkovať sa. Tí, ktorí v tomto období neprekonajú omikron, budú určite benefitovať z novej vakcíny.

Ak príde úplne nový kmeň, budeme tam, kde sme boli pred dvoma rokmi?

Určite nie. Doteraz sa ukázalo, že očkovanie pôvodnou vakcínou a prekonanie ochorenia zanechávajú určitú imunitu. Ak príde nový kmeň, bude to niečo podobné ako s chrípkou. Každý rok je tu nový kmeň chrípky, ktorý môže spôsobiť horšiu alebo ľahšiu chrípku, ale určitú imunitu voči nej už máme.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Opatrenia

Dôležité udalosti