Liečba covidu: Nasadenie niektorých liekov brzdia PCR testy, za iné si zas bez špecialistu priplatíte

Liek Lagevrio.
Liek Lagevrio. Zdroj: Shutterstock.com/rarrarorro

Ak máte pozitívny test a príznaky covidu, štát vám odporúča obrátiť sa na svojho lekára. Pri bežných ťažkostiach môžete užívať voľnopredajné lieky na pocit plného nosa, na bolesť hrdla, bolesť hlavy či na zvýšenú teplotu.

Opätovne by ste mali kontaktovať lekára, ak máte tri dni teplotu nad 38 °C, máte bolesti na hrudníku pri kašli a ťažšie sa vám dýcha alebo ak máte zhoršený príjem tekutín a stravy a keď máte znížené množstvo moču.

Lekári majú možnosť predpísať aj antivirotiká, ktoré dostali podmienečné povolenie na liečbu covidu. Ide o lieky Lagevrio a Paxlovid, ktorý na Slovensku bude v auguste. Problémy sú aj s Lagevriom, ktorého je nedostatok. Pacienti naň musia čakať niekoľko dní. Vtedy už ale jeho nasadenie nemá opodstatnenie, pretože antivirotiká sa podávajú rizikovým pacientom po objavení prvých príznakov. Lieky majú dobré výsledky v prevencii pred ťažkým priebehom ochorenia.

Tejto téme sa budeme venovať aj v nedeľných Televíznych novinách na Markíze o 19.00 h.

Lekárom sa nepáči povinnosť PCR testovania

Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska poukazuje na to, že nedostatok antivirotík nie je jedinou prekážkou v efektívnej liečbe covidu. Na predpísanie Lagevria alebo Paxlovidu je potrebné potvrdiť ochorenie PCR testom. Bez neho nesmú lekári antivirotiká predpísať alebo to môžu urobiť, čím ale pri kontrole riskujú pokutu.

„Ak si urobíte antigénový test a bude nepopierateľne pozitívny, budete mať zároveň aj stredne ťažký priebeh ochorenia COVID-19 a možno budete patriť aj do rizikovej skupiny pacientov a budete konzultovať so svojím ošetrujúcim lekárom a on vám bude chcieť poskytnúť bez zbytočného zdržania účinnú liečbu antivirotikom, nebude vám ho môcť predpísať. Prečo? Pretože si musíte dať ešte urobiť buď RT-PCR test alebo LAMP test. A je úplne jedno, že vás naň lekár môže objednať elektronicky alebo papierovo. Hodiny tikajú,“ upozornila prezidentka spoločnosti Monika Palušková.

Podľa nej je nezmyselné, aby senior s chronickým ochorením, u ktorého hrozí ťažký priebeh covidu ešte čakal na termín na PCR alebo LAMP test, cestoval za ním, teoreticky ohrozil svoje okolie a až potom mohol dostať účinnú liečbu.

Poukazuje aj na to, že nie všetci dôchodcovia majú vo svojom blízkom okolí testovacie miesto a pre niektorých by bolo cestovanie nemožné. Títo ľudia tak antivirotiká nedostanú.

„Som presvedčená, že my, všeobecní lekári, budeme liečiť svojich pacientov podľa svojho najlepšieho vedomia, svedomia, odborných znalostí a etiky bez ohľadu na nezmyselné a nelogické usmernenia. Našim členom sme už príslušné pokyny v záujme správnej liečby našich pacientov vydali,“ uviedla Palušková.

Ministerstvo zdravotníctva vysvetľuje, prečo pristúpili k tomu, že Lagevrio je možné predpísať len po pozitívnom PCR teste. Toto opatrenie zo začiatku uvoľnili a liek bolo možné podať na základe antigénového testu. Podľa rezortu dochádzalo k zneužívaniu predpisovania.

„Liek bol predpisovaný preventívne, mimo preskripčných opatrení, dokonca sme identifikovali prípady, keď pozitivita pacienta nebola potvrdená ani antigénovým testom. Toto všetko spôsobuje neriaditeľnosť a na konci dňa obmedzenú dostupnosť lieku práve pre ohrozené skupiny obyvateľov. Toto sú dôvody, pre ktoré sme pristúpili k opätovnej preskripcii len na základe PCR testov. Vzhľadom na citlivosť témy a neexistujúci kontrolný mechanizmus, Ministerstvo zdravotníctva SR konzultovalo túto otázku so špecifickou skupinou odborníkov, aby nedošlo dočasne k extrémnemu navýšeniu preskripcie bez reálnej potreby pacienta,“ vysvetlila hovorkyňa rezortu Petra Lániková.

Lagevrio aj Paxlovid sú lieky plne hradené štátom. Pacient si teda za ne nedopláca.

Pozor aj na ďalšie lieky

Menej rizikovým pacientom predpisujú lekári aj Isoprinosine. Ide o liek, ktorý bežne predpisujú pri rôznych akútnych alebo chronických vírusových ochoreniach. Aj tento liek sa odporúča podať čím skôr po tom, čo sa ukážu prvé príznaky infekcie. Liek má za cieľ zvýšiť imunitnú reakciu organizmu po infikovaní a po vypuknutí epidémie covidu sa ukázal ako účinný doplnok liečby.

Pacientov môže prekvapiť, že liek nemajú vždy hradený. Ak vám ho predpíše všeobecný lekár, musíte si ho zaplatiť sami. Jedno balenie vás vyjde na približne 15 eur. Ak ho predpíše špecialista imunológ a alergológ, pacient nedopláca ani euro.

Ministerstvo zdravotníctva tento rozdiel v cene odôvodnil len tým, že na liek sa vzťahujú preskripčné obmedzenia. Pre niekoho to môže byť problém a opäť sa nemusí k lieku dostať v čas a jeho účinnosť by mohla klesať. Ak nemáte imunológa, ku ktorému pravidelne chodíte, museli by ste si ho nájsť a požiadať o recept. K špecialistom sa už teraz čaká neprimerane dlho a tento rok im pribudla ja povinnosť predpisovať svojím chronickým pacientom lieky, na ktoré recepty im doteraz mohli vystavovať aj obvodní lekári.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti