Talianski vedci možno zistili, ako poraziť covid. Namiesto vakcín chcú použiť črevné baktérie

Črevné baktérie detí ako liek pre celé ľudstvo. Štúdia talianskych vedcov potvrdila, že tieto mikrobiómy majú vplyv na priebeh ochorenia COVID-19. Pandémiu by tak namiesto vakcíny mohli poraziť probiotiká.

Na to, aký je náš imunitný systém, vplýva stav našich čriev. Baktérie v nich totiž komunikujú s bunkami celého tela a udržujú nás zdravými. Najrozvinutejšiu črevnú mikroflóru majú deti, ktoré zároveň väčšinou preklenú ochorenie COVID-19 bez vážnejších ťažkostí.

„Urobili sme testy 68 ľuďom deťom aj dospelým, zdravým aj tým s koronavírusom,“ priblížila vedúca výskumu Lorenza Putignani. Zistili, že hlavným ukazovateľom, ktorý rozhoduje o priebehu choroby, je prítomnosť baktérie fekali-bakterium. Táto baktéria udržiava rovnováhu v črevách, predovšetkým zabezpečuje ich protizápalovú funkciu.

„Je to silný ukazovateľ, ktorý súvisí aj s príznakmi ochorení, vrátane covidu,“ hovorí Putignani.

Pediater pre infekčné choroby Lorenza Romani dodáva, že najdôležitejšou správou je, že táto baktéria u dospelých s covidom vôbec nebola prítomná. „Čím nižšie hodnoty sme im namerali, tým horší priebeh ochorenia mali,“ dodal lekár.

Tieto výsledky vedcom vnukli jasnú myšlienku: Liečiť chorých s koronavírusom probiotikami. „Môžeme predpokladať, že na pandémiu by mohli zabrať probiotiká druhej generácie s baktériou fekali, bežné liečivá ju neobsahujú,“ dodal Romani.

Ďalšou možnosťou je transplantácia črevnej flóry, v ktorej by deti vystupovali ako darcovia. Na všetko však treba rozsiahle klinické štúdie.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti