Do lekární dorazí nový liek proti covidu. Pacienti nemôžu zabudnúť na dôležitú podmienku

Ilustračná foto.
Zdroj: TASR

Na Slovensko dorazí tento týždeň ďalší liek určený na liečbu ochorenia COVID-19. Štát objednal 25-tisíc balení Paxlovidu, teda antivirotika od spoločnosti Pfizer. Jeho účinnosť je okolo 90 percent. Patrí medzi lieky, na predpísanie ktorého je potrebný aj pozitívny výsledok PCR testu.

Momentálne na PCR test, ktorý hradí štát, pritom môže prísť iba pacient s výmenným lístkom od všeobecného lekára. Výnimku majú osoby vo veku 60 a viac rokov, ktorí lístok na test nepotrebujú. Práve preto sa takáto podmienka lekárom nepozdáva.

Stav pacienta sa totiž môže zhoršiť z hodiny na hodinu a liek je potrebné podať čo najskôr. Kým absolvuje PCR test napríklad po tom, ako si doma spravil antigén, môže to trvať dlho. A ak lekári nebudú nasledovať pravidlá a predpíšu pacientovi liek bez testu, riskujú pokutu.

Hodiny tikajú

Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska poukazuje na to, že táto podmienka je spolu s nedostatkom liekov prekážkou v efektívnej liečbe covidu.

„Ak si urobíte antigénový test a bude nepopierateľne pozitívny, budete mať zároveň aj stredne ťažký priebeh ochorenia COVID-19 a možno budete patriť aj do rizikovej skupiny pacientov a budete konzultovať so svojím ošetrujúcim lekárom a on vám bude chcieť poskytnúť bez zbytočného zdržania účinnú liečbu antivirotikom, nebude vám ho môcť predpísať. Prečo? Pretože si musíte dať ešte urobiť buď RT-PCR test alebo LAMP test. A je úplne jedno, že vás naň lekár môže objednať elektronicky alebo papierovo. Hodiny tikajú,“ upozornila prezidentka spoločnosti Monika Palušková. Viac sme sa téme venovali TU.

Prečítajte si tiež:

​K niektorým liekom sa pacienti vedia dostať bez obmedzení. Svoju skúsenosť priblížila čitateľka Petra, ktorá dostala COVID-19 v polovici júla. Po tom, ako sa doma otestovala, zavolala svojmu lekárovi. Informovala ho o výsledku testu a opísala svoj stav.

„Do pár minút som mala elektronický predpis na lieky. Bolo to efektívne a hlavne – mohla som sa začať liečiť včas,“ opisuje. Dodáva, že ak by sa mala prihlasovať na PCR a čakať na termín, určite by jej to nepomohlo, práve naopak.

Liek s predpisom a PCR testom

Podmienka absolvovať PCR test pred predpisom liekov prišla od ministerstva zdravotníctva, ktoré vychádza zo skúseností s liekom Lagevrio. Vysvetľuje, že sa chce vyhnúť špekulovaniu a obchádzaniu pravidiel zo strany lekárov i pacientov.

„Liek bol predpisovaný preventívne, mimo preskripčných opatrení, dokonca sme identifikovali prípady, keď pozitivita pacienta nebola potvrdená ani antigénovým testom. Toto všetko spôsobuje neriaditeľnosť a na konci dňa obmedzenú dostupnosť lieku práve pre ohrozené skupiny obyvateľov. Toto sú dôvody, pre ktoré sme pristúpili k opätovnej preskripcii len na základe PCR testov,“ uviedlo.

Toto opatrenie zo začiatku uvoľnili a Lagevrio bolo možné podať na základe antigénového testu. Podľa rezortu dochádzalo k zneužívaniu predpisovania.

Na ministerstvo zdravotníctva sme sa preto obrátili aj s otázkou, ako postúpili s riešením takýchto prípadov. Odpoveď zatiaľ neposkytlo.

Podľa informácií TV Markíza bude liek Paxlovid od spoločnosti Pfizer na Slovensku vo štvrtok. V lekárňach ho pacienti nájdu koncom týždňa.

Toto antivirotikum sa má užívať päť dní. Ako vysvetlil infektológ Peter Sabaka, pacient tak má päť dní na to, aby si vytvoril protilátky a imunitu. „Keď lieky doužíva, jeho imunita zlikviduje vírus a pacient sa uzdraví. Akurát u niektorých je imunita pomalšia. Po tom, ako sa ukončí päťdňová liečba antivirotikami, môže opäť vzplanúť replikácia vírusu,“ hovorí lekár. Príznaky sa môžu opäť vrátiť, no podľa odborníka je to ojedinelé.

Paxlovid je efektívny približne na 90 percent. Ak ho človek berie a je plne zaočkovaný proti ochoreniu COVID-19, riziko hospitalizácie sa výrazne znižuje.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Testovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.