Na liek proti covidu Paxlovid stále čakáme. Ministerstvo sa nedohodlo s výrobcom

Lagevrio a Paxloid sú antivirotiká, ktoré pomáhajú pacientom s rizikom ťažkého priebehu covidu a zabraňujú tomu, aby sa dostali do nemocnice. Od minulého roka u nás liečime Lagevriom, ktoré je ale menej účinné. Prečo na Paxlovid ešte stále čakáme?

Lagevriom liečime pacientov s covidom od decembra. 33-tisíc balení sme spotrebovali a ďalších 35-tisíc príde v auguste.„Má výsledky, ktoré sa pohybujú na úrovni 30 až 50 -percentnej úspešnosti v liečbe jednotlivých pacientov,“ priblížil prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.

V najbližších dňoch očakávame 25-tisíc balení Paxlovidu, ktorý je účinejší, ale aj drahší.

Nákupy liekov na liečbu covid-19 nás vyšli na vyše 40 miliónov eur. V zime, keď bola situácia s covidom horšia, malo Ministerstvo zdravotníctva záujem o 92-tisíc balení lieku Paxlovid, no s výrobcom sa nedohodlo. Slovensko tak muselo čakať na výsledok centrálneho obstarávania prostredníctvom Európskej komisie.

Rezort nákup 32-tisíc balení lieku Paxlovid v júli zrušil, nakoniec podpísal zmluvu na 25-tisíc dávok. Ministerstvo argumentuje tým, že pre tieto lieky neexistuje priame porovnanie vo forme porovnávacej klinickej štúdie. A majú tiež rozdielny spôsob účinku.

No vzhľadom na vyššiu klinickú účinnosť aj rezort predpokladá vyššiu spotrebu práve lieku Paxlovid. Nakúpia ho vo väčšom množstve.

„V prvej tranži sme obstarali dodávku 25-tisíc balení (liečebných cyklov), nákup Paxlovidu máme rámcovo uzavretý na maximálny počet 60-tisíc liečebných cyklov,“ uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Petra Lániková.

Otázne je, aký dostupný bude liek Paxlovid pre pacientov. Podľa Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska môže byť podmienka PCR testu zbytočnou prekážkou.

„Keď sa jednoducho nemajú ako dostať na PCR test, otázka je, ako lekár má postupovať, keď vie, že liek je indikovaný, ale nemôže ho pacientovi podať,“ vysvetľuje prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková.

Pacientov v Rakúsku alebo Nemecku liečia Paxlovidom už niekoľko mesiacov. Na druhej strane Lagevrio už niektoré krajiny prestali podávať, napríklad Francúzi.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti