Premorili sme sa. Zdraví ľudia už podľa odborníkov nepotrebujú ďalšiu dávku vakcíny

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Potrebujeme sa ešte očkovať proti covidu-19? Dva týždne sa ľudia nad 50 rokov a s oslabenou imunitou u nás očkujú štvrtou dávkou vakcíny. Bežná populácia by podľa odborníkov už pred ťažkým priebehom mala byť chránená dostatočne. Premorili sme sa.

Vzhľadom na vysokú infekčnosť variantu omikron, ľahšie príznaky a vysoké premorenie čoraz viac odborníkov tvrdí, že dopady vakcín môžu byť v niektorých prípadoch nebezpečnejšie ako samotná hrozba covidu.

„Bola urobená pomerne veľká štúdia v Izraeli so 4. dávkou a dokázali, že nejakú ochranu proti covidu to dáva iba na mesiac, ale podstatne viac to má vedľajších účinkov. Je to logické, pretože organizmus je už niekoľkokrát vystavený mRNA,“ hovorí český imunológ Jaroslav Svoboda.

Kým sa neobjavia iné nebezpečnejšie podoby koronavírusu, mali by sme byť dostatočne chránení už teraz. Tým, ktorí sú proti očkovaniu, hrá do kariet aj to, že covid už liečime účinnými antivirotikami.

Vedľajšie účinky vakcín u nás preveruje Štátny ústav pre kontrolu liečiv. „Štátny ústav pre kontrolu liečiv eviduje ku koncu júla 11 091 hlásení podozrení na nežiadúce účinky vakcín proti covid-19, a z toho 1715 hlásení bolo vyhodnotených ako závažných,“ uviedla hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková.

Najčastejšie boli hlásené nezávažné nežiadúce účinky, napríklad bolesť v mieste vpichu, horúčka či vracanie. Zo závažných je to strata vedomia, pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi zväčša u pacientov s hypertenziou či trombóza. Ku dnešnému dňu evidujeme sedem úmrtí v kauzálnej súvislosti s vakcínami a to buď v stupni možný alebo pravdepodobný.

Faktom zostáva, že očkovanie ušetrilo mnohých ľudí, najmä starších a rizikových, nielen od hospitalizácií, ale predovšetkým od smrti. Dva týždne už očkujeme aj štvrtou dávkou. Ide o booster, ktorý však nie je účinný voči novým variantom.

Štvrtou dávkou očkujú viaceré krajiny, napríklad aj Česko. U nás ňou zatiaľ vakcinujú ľudí nad 50 rokov a ohrozené skupiny. „Momentálne evidujeme 2653 ľudí, ktorým bola podaná 4. dávka vakcíny, to znamená druhý booster,“ dodala hovorkyňa NCZI Veronika Daničová.

Národné centrum zdravotníckych informácií hovorí o zvýšenom záujme o očkovanie a týka sa to aj tretích dávok. Podľa infektológa bežná populácia ďalšiu booster dávku nepotrebuje. Pred ťažkým priebehom nás chráni doterajšie očkovanie.

„U seniorov a u ľudí s množstvom pridružených diagnóz alebo s poruchou imunitného systému ten imunitný systém zabúda rýchlejšie, preto je lepšie ho osviežiť 4. booster dávkou, ale pre zvyšok populácie to nejaký veľký zmysel nemá,“ hovorí infektológ Peter Sabaka.

Očkovať upravenými vakcínami, ktoré budú účinné aj proti novým variantom, začne na jeseň napríklad Holandsko. O takzvanú adaptovanú vakcínu sme prejavili záujem aj my. Ministerstvo zdravotníctva čaká na odpoveď Európskej komisie.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Očkovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.