Modernou sa to nekončí. Čoskoro exspirujú státisíce ďalších vakcín, ministerstvo mení plán

Modernou sa to nekončí. Čoskoro exspirujú státisíce ďalších vakcín, ministerstvo mení plán
Obal s vakcínami Novavax. Zdroj: TASR - Ján Krošlák

V stredu sa objavila správa, podľa ktorej máme po exspirácii 189-tisíc vakcín proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Moderna. Na končiaci dátum vakcín upozornil lekár Bratislavského samosprávneho kraja Tomáš Szalay, podľa ktorého nejde o konečné číslo. A mal pravdu.

Čoskoro exspiruje ďalších 209-tisíc vakcín, ktoré máme na sklade. Potvrdilo nám to Ministerstvo zdravotníctva SR. Tentoraz už však nie je reč iba o Moderne. Aby sa podobné prípady prestali opakovať, ministerstvo plánuje znížiť dodávky ďalších vakcín.

Prečo vakcíny nevyužili

Na Slovensku máme dostupných niekoľko vakcín od rôznych výrobcov, každá má pritom inú dobu exspirácie. Aby nevznikli zbytočné škody, vakcinačné centrá si podľa potreby dávky presúvali.

„V prípadoch, kedy očkovacie centrum nedokázalo spotrebovať všetky liekovky do exspirácie, boli vakcíny prostredníctvom distribučnej spoločnosti premiestnené do iného očkovacieho centra, kde boli použité a riadne aplikované,“ uviedla Petra Lániková, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR.

Najkratšiu dobu spotreby majú vakcíny od spoločnosti Moderna. Práve to sa rezortu tentoraz vypomstilo. Pre nižší záujem o očkovanie a už spomínanú krátku dobu použiteľnosti uviazli na skladoch desaťtisíce nevyužitých vakcín.

Aby sa predišlo plytvaniu, v rámci bilaterálneho darovania vakcín proti ochoreniu COVID-19 Slovenská republika v minulosti darovala takmer 900-tisíc vakcín rôznym krajinám. Konkrétne išlo o Arménsko, Českú republiku, Čiernu Horu, Keňu, Rwandu, Taiwan, Ukrajinu či Vietnam.

„Slovenská republika sa okrem toho zapojila aj do mechanizmu darovania vakcín prostredníctvom medzinárodného nástroja COVAX. Vzhľadom na exspiráciu jednotlivých vakcín a záujem obyvateľov tretích krajín o očkovanie proti covidu-19 je v súčasnej dobe pre Slovensko, ako aj pre iné európske krajiny, zložitejšie umiestniť všetky prebytočné vakcíny do ďalších krajín,“ vysvetlila hovorkyňa. Inými slovami, záujem o očkovanie celosvetovo klesá.

Rezort však vakcíny s po exspirácii nevníma negatívne. Od začiatku vakcinácie doručili na Slovensko 11 811 320 dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19, takže je znehodnotených len 1,6 percenta z celkového množstva vakcín. Modernou sa to, ako sme spomenuli vyššie, nekončí.

Čoskoro exspirujú ďalšie

Z dát ministerstva vyplýva, že aktuálne máme na Slovensku k dispozícii približne tri a pol milióna vakcín proti ochoreniu COVID-19. Konkrétne ide o 265 050 dávok vakcíny Janssen od firmy Johnson & Johnson, 424 000 dávok vakcíny Nuvaxovid od výrobcu Novavax, 2 741 934 dávok vakcíny Comirnaty od Pfizer/BioNTech a od tohto konzorcia máme v zásobe aj 107 400 dávok určených pre detských pacientov.

V najbližšom období uplynie doba exspirácie ďalším vyše 200-tisíc vakcínam. „K 31. augustu 2022 bude exspirovať 209 000 dávok vakcíny Novavax, ktoré máme aktuálne v sklade. V septembri 2022 očakávame exspiráciu detských dávok vakcíny Comirnaty,“ priznalo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Aby aj tieto neskončili takpovediac v koši, pomôcť môže nariadenie Európskej liekovej agentúry (EMA). „Dátumy exspirácie vakcín sa môžu priebežne predlžovať, keďže EMA v minulosti schválila nový čas použiteľnosti pre uchovávanie pri ultranízkej teplote a je predpoklad, že k takémuto predĺženiu dôjde znova,“ uviedla Lániková.

Na sklady však čoskoro prídu pre záujemcov o očkovanie ďalšie zakontrahované vakcíny. V septembri očakávame dodávku 250-tisíc adaptovaných dávok na variant omikron od výrobcu Moderna. K nim budú postupne prichádzať aj ďalšie objemy dávok od spoločnosti Pfizer.

Aby sa scenár neopakoval, vzhľadom na aktuálny záujem ministerstvo zdravotníctva rokuje o znížení plánovaných dodávok vakcín a o rozložení týchto dodávok v čase.

Pozrite si našu reportáž z 7. augusta na tému Očkovať sa alebo nie:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Očkovanie

Dôležité udalosti