Čoskoro tu máte jesennú vlnu covidu. Odborník prezradil, či bude horšia ako letná

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Návraty z dovoleniek, začiatok školského roka či presun podujatí do interiérov. Hoci letná omikronová vlna sa už zlomila, zmena môže prísť už čoskoro. Omikronové vakcíny ale nebudú pre všetkých.

Letná vlna odoznieva v celej Európe a Slovensko nie je výnimkou. Počty nových prípadov sú pod tisíckou denne a ďalej klesajú. Vyprázdňujú sa i nemocnice. „Počet hospitalizácií klesol za posledný týždeň a pol zhruba o jednu tretinu oproti stavu, aký bol pred dvomi týždňami,“ uviedol primár Centrálneho prijímacieho oddelenia Univerzitnej nemocnice Bratislava Július Hodosy.

Prečítajte si tiež:

​Aktuálna vlna síce ustupuje, no podľa odborníkov ju vystrieda ďalšia, a to už na jeseň. S veľkou pravdepodobnosťou ju spôsobí nový omikronový subvariant BA.2.75. V Indii, kde sa objavil, tvorí už takmer 40 percent vzoriek. Hrozbu však nepredstavuje.

„Tá imunita populácie je na takej úrovni, že nám nehrozia nejaké nové vlny úmrtí, ťažkých stavov,“ uviedol imunológ Vladimír Leksa.

„Predpokladáme, že na jeseň, hoci v medicíne nie sme schopní povedať nič so 100 percentnou určitosťou, no domnievame sa, že pravdepodobne tá jesenná vlna nebude horšia než je táto letná,“ uviedol infektológ Peter Sabaka.

Plošné opatrenia odborníci neplánujú, hovoria o individuálnej zodpovednosti. Na jeseň príde na Slovensko 250-tisíc dávok vakcín adaptovaných na variant omikron. Novinkou ale je, že zaočkovať sa nimi nebudú mať možnosť všetci, ale len ľudia nad 50 rokov a s oslabenou imunitou.

Viac sa dozviete z reportáži vyššie.

Prečítajte si tiež:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Očkovanie

Dôležité udalosti