Štúdia zistila, ako dlho sú infekční ľudia s covidom. Vedci navrhujú skrátiť izoláciu

Štúdia zistila, ako dlho sú infekční ľudia s covidom. Vedci navrhujú skrátiť izoláciu

Vedci z britskej univerzity Imperial College London skúmali u ľudí s miernou formou covidu, ako dlho sú nákazliví a kedy môžu bezpečne opustiť izoláciu. Zistili, že väčšina pacientov je po vypuknutí príznakov infekčný päť dní. Tak dlhá by podľa nich mala byť aj izolácia. V prípade, že by test opakovane vyšiel pozitívny aj po tejto dobe, navrhujú ju predĺžiť na 10 dní.

Štúdia, ktorú minulý týždeň publikovali v odbornom medicínskom časopise The Lancet, bola pomerne malá. Vedci výskum vykonali na 57 osobách s miernym priebehom covidu. Pacienti testy podstupovali každý deň od chvíle, keď boli vystavení vírusu.

Výsledky ukázali, že väčšina z nich nebola nákazlivá, pokiaľ u nich nevypukli prvé príznaky. Vo chvíli, keď sa objavili, dve tretiny prípadov boli infekčné ešte nasledujúcich päť dní.

Jedna štvrtina bola nákazlivá sedem dní od prvých príznakov. „Iba jedna pätina účastníkov bola nákazlivá pred nástupom symptómov,“ spresnil jeden z autorov štúdie Seran Hakki v rozhovore pre Imperial College London.

Na základe týchto zistení vedci odporúčajú, aby sa ľudia s covidom izolovali po dobu piatich dní od vypuknutia prvých príznakov. „Po piatich dňoch môžu podstúpiť testy, a pokiaľ sú negatívne, je bezpečné opustiť izoláciu,“ uviedol Hakki. Pokiaľ im vyjde pozitívny, odporúča izoláciu predĺžiť na 10 dní. „Na základe dostupných dôkazov sa domnievame, že je nepravdepodobné, aby ľudia boli infekční ešte 10. deň,“ uzavrel Hakki.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti