Pacienti s dlhým covidom sú náchylnejší k samovraždám

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ľudia, ktorí dlhodobo bojujú s následkami po covide, sú náchylnejší k samovraždám. Vyplýva to z veľkej medzinárodnej analýzy. Mnohí majú totiž vážne ochorenia a neznesiteľné bolesti.

Covid prináša mnohé smutné príbehy. V roku 2020 sa chorobou nakazila aj bývalá americká scenáristka Heidi Ferrerová. Z choroby sa však nikdy nezotavila. Trpela neurologickými triaškami, nemohla poriadne chodiť a ani spať. Minulý rok spáchala ako 50-ročná samovraždu.

 „Moja žena sa nezabila preto, lebo mala depresie. Zabila sa, pretože mala neznesiteľnú bolesť. Spávala len hodinu denne a nikto jej nevedel pomôcť,“ povedal jej manžel Nick Guthe.

Podobných príbehov vo svete pribúda. Lekári totiž pacientom s dlhodobým covidom väčšinou nedokážu pomôcť. Američanka Lauren Nichols (34) sa pridala ku skupine, ktorá sa zaoberá ľuďmi postihnutými následkami choroby a tvrdí, že jej to zachránilo život.

„Aj ja som premýšľala nad tým, ako sa zabiť. Ako to urobiť, aby to mojich blízkych čo najmenej ovplyvnilo. Veľa ľudí podľa mňa nerozumie tým, čo majú samovražedné myšlienky,“ vyhlásila Lauren.

Pacienti s dlhotrvajúcim covidom dostávali od lekárov častejšie antidepresíva ako tí, ktorí mali ľahší priebeh. Vyplýva to z výsledkov amerického prieskumu pre agenútru Reuters. Údaje čerpali z nemocníc v USA. Pracovná skupina, ktorá sa zaoberá pacientmi s dlhodobým covidom tiež v prieskume zistila, že o samovražde uvažuje každým rokov viac opýtaných.

„Trpím najmä úzkosťou a depresiami. Dlho mi nikto neveril, mysleli si, že si vymýšľam. Našťastie patrím do skupiny v ktorej nie som jediná, takže som opäť šťastná,“ hovorí londýnska zdravotná sestra Ruth Oshikanluová (48), ktorej diagnostikovali dlhý covid.

Podľa amerického inštitútu pre hodnotenie zdravia trpí dlhodobým covidom vo svete až 150 miliónov ľudí. Príznaky sú rôzne, od častej bolesti hlavy, cez dýchavičnosť, únavu až po vážne obmedzenie pohyblivosti.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti