Európou sa začína šíriť nový variant koronavírusu. Jeho vznik je podľa odborníkov znepokojivý

Európou sa začína šíriť nový variant koronavírusu. Jeho vznik je podľa odborníkov znepokojivý

V Európe sa čoraz viac šíri nový variant ochorenia COVID-19. Variant s označením BA.4.6 sa zo Spojených štátov rozšíril do Veľkej Británie.

Podľa britskej Agentúry pre zdravotnú bezpečnosť (UK Health Security Agency) v týždni od 14. augusta tvorila mutácia asi 3,3 percenta pozitívnych testov. Teraz podľa webu ScienceAlert dosahuje deväť percent.

Variant BA.4.6 je pravdepodobne subvariantom omikronu. Ten prvýkrát detegovali v januári 2022 v Juhoafrickej republike a odvtedy sa rozšíril po celom svete.

​Nie je úplne jasné, ako mutácia vznikla. Podľa odborníkov môže ísť o tzv. rekombinantný variant, ktorý vzniká v prípade nakazenia osoby dvoma rôznymi variantami koronavírusu.

Vznik nového variantu je podľa odborníkov znepokojivý. Ukazuje, že vírus je stále aktívny a mutuje. Výskum Oxfordskej univerzity naviac ukázal, že ľudia očkovaní troma dávkami vakcíny Pfizer produkujú menej protilátok v reakcii na BA.4.6, než na BA.4 či variant BA.5.

Varianty omikronu však všeobecne majú ľahší priebeh ochorenia. Žiadne správy doteraz nepotvrdili, že by BA.4.6 bol výnimkou.

Pozrite si archívnu reportáž o subvariante omikronu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.