Je tu ďalšia pandemická vlna. Ľudia sa už musia spoľahnúť na vlastnú ochranu

Testovanie na koronavírus.
Zdroj: Shutterstock.com/Near D Krasaesom

Je tu ďalšia pandemická vlna. Uviedol to matematik Richard Kollár na sociálnej sieti. Táto vlna však bude iná v tom, že jej nebude dominovať jeden variant, ale viacero subvariantov omikronu, ktoré hľadajú slabiny našich imúnnych systémov.

„Počet infikovaných pomerne prudko rastie, aj keď v krajinách ako Slovensko to nedokážeme vďaka obmedzenému testovaniu sledovať presnejšie v dátach. Vlna je ale už teraz silná (a stále rýchlo rastie) v Rakúsku, či v Nemecku. Z hľadiska počtu hospitalizovaných s COVIDom v Rakúsku (aj na Slovensku) je to už štvrtá najväčšia vlna tejto pandémie,“ vysvetlil matematik.

Prečítajte si tiež:

V Rakúsku môže ísť o druhú najsilnejšiu vlnu po alfa vlne v roku 2020. „Je pravdepodobné, že dnes, počas minulých týždňov, a najmä v najbližších týždňoch si (znovu) infekciou prejdú u nás cca. desiatky percent celej našej populácie. Priebeh ochorenia je však poväčšine vďaka doteraz vybudovanej imunite mierny,“ myslí si Kollár.

Napriek rastu si odborník nemyslí, že prídu celoplošné opatrenia. Vie si predstaviť, že sa vrátime k rúškam v MHD. Znamená to však, že ohrození budú najmä starí ľudia, ktorí by sa mali chrániť.

„Väčšie výpadky pracovnej sily už síce hlásia na viacerých miestach v Európe, ale keď sme to zvládli minule, teraz by to nemalo byť už horšie. Považujte však určite za možné, že vy sami strávite pár dní s (možno aj nepríjemnou) chorobou doma, najmä ak máte školopovinné deti. COVID je fakt hnusná choroba a môže sa natiahnuť oveľa dlhšie, ako človek čaká,“ varuje Kollár.

Prečítajte si tiež:

Starším ľuďom a pacientom s chronickými chorobami odporúča očkovať sa novými omikron vakcínami. Podľa doterajších informácií už vakcíny nemajú výrazný benefit pre ľudí pod 30 rokov.

Súčasná vlna by mala odznieť zhruba o mesiac. Po Vianociach nás zrejme čaká ďalšia. Kollár dodáva, že zimný variant sa ešte len „rodí“. Každému odporúča, aby sa chránil do takej miery, do akej vníma riziko z COVID-u.

Pozrite si reportáž o liečbe postcovidového syndrómu:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti