Niektorí ľudia stále nemali covid. Vedci zistili, prečo to tak je

Testovanie na koronavírus.
Zdroj: Shutterstock.com/Near D Krasaesom

Vedci z Oxfordskej univerzity skúmali, či a ako môžu určité gény pomôcť s vytvorením imunity proti ochoreniu COVID-19 po očkovaní dvoma bežne používanými vakcínami.

Konkrétne sledovali reakcie na očkovanie látkami od firiem AstraZeneca a Pfizer/BioNTech. Výsledky štúdie publikovali pred niekoľkými dňami v odbornom časopise Nature Medicine.

Počas výskumu sa im podarilo identifikovať konkrétny gén, ktorý mal spojitosť s veľmi silnou protilátkovou odpoveďou.

Túto „superimunitu“ mali ľudia, ktorí sú nositeľmi HLA génu, konkrétne HLA-DQB1*06. Osoby s týmto génom majú podľa štúdie menšiu pravdepodobnosť, že sa po očkovaní nakazia covidom.

Toto zistenie je jedným z prvých dôkazov o vzťahu medzi genetikou a spôsobom, ako imunitný systém reaguje na vakcíny proti covidu.

„Máme dôkaz, že naša genetická výbava je jedným z dôvodov, prečo sa môžu líšiť imunitné odpovede po očkovaní proti covidu. Zistili sme, že špecifický variant génu HLA je spojený so silnejšou protilátkovou odpoveďou, je to však len začiatok,“ povedal profesor a hlavný autor štúdie Julian Knight.

Potreba ďalších skúmaní

Jedným dychom dodal, že sú potrebné ďalšie vedecké práce. Zistenie podľa neho môže pomôcť k ďalšiemu zlepšovaniu vakcín, aby boli čo najefektívnejšie pre všetkých.

„Dúfame, že nám to pomôže v budúcnosti zdokonaliť vakcíny, aby nielen zabránili rozvoju závažného ochorenia, ale nás tiež udržali čo najďalej bez príznakůov,“ vyjadril sa ďalší autor štúdie Alexander Mentzer.

Otázkou je, ako dlho sa ľudia so superimunitou budú môcť covidu naďalej vyhýbať. Vírus totiž neustále mutuje a zdokonaľuje spôsoby, ako obchádzať získané protilátky.

Najefektívnejším sa v tomto ohľade ukázal byť omikronový kmeň, ktorého subvarianty znižujú účinnosť imunity získanej vakcínou.

Na výslnie sa aktuálne dostáva napríklad omikronová subvarianta BQ.1.1. „Zdá sa, že je na prudkej vzostupnej ceste v mnohých krajinách Európy a v USA, najmä v New Yorku,“ zhodnotil pandemickú situáciu americký kardiológ a profesor molekulárnej medicíny Eric Topol.

Variant v Singapure

Ako druhý znepokojivý variant spomenul XBB, ktorý stojí za novou covidovou vlnou v Singapure.

Singapurská vláda na svojich webových stránkach zdôraznila, že subvariant XBB nespôsobuje závažnejšie ochorenia než predošlé verzie vírusu a nespozorovali ani nárast úmrtí na covid.

„Naše dáta za posledné dva týždne ukazujú, že prípady XBB majú o 30 percent nižšie riziko hospitalizácie v porovnaní s variantom omikronu BA.5,“ uviedla singapurská vláda.

Pozrite si reportáž o očkovaní omikronovými vakcínami.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti