Čoraz viac sa šíri nový variant covidu. Nevýhodou je, že dokáže prekonať protilátky

Čoraz viac sa šíri nový variant covidu. Nevýhodou je, že dokáže prekonať protilátky

S nadchádzajúcou chrípkovou sezónou už tretí rok postupne silnie ochorenie COVID-19. V posledných mesiacoch sa objavilo aspoň 200 subvariantov tohto ochorenia.

Jedným z nich je subvariant XBB. Ten sa prvýkrát objavil v juhovýchodnej Ázii, najmä v Singapure. Odtiaľ sa však už rozšíril napríklad aj do Spojených štátov či do Indie.

Epidemiológovia sa XBB obávajú najmä preto, že by mohol obchádzať protilátky získané po prekonaní covidu či očkovaním. „Je pravdepodobné, že ide o subvariant najviac schopný unikať protilátkam,“ povedal pre portál Daily Beast infektológ Amesh Adajla.

Prečítajte si tiež:

​Zároveň však dodal, že protilátky stále chránia pred ťažkým priebehom. Liek paxlovid podľa neho tiež zostane voči vírusu účinný.

Upokojujúca je však skutočnosť, že pokiaľ sa aj subvariant XBB rozšíri, masové umieranie nás s najväčšou pravdepodobnosťou nečaká.

„Príznaky XBB sú ľahké. Ide predovšetkým o horúčky a bolesť v krku,“ uviedol pre portál Economic Times epidemiológ Sunil Kumar.

Prečítajte si tiež:

​Podobne optimistická je aj singapurská vláda. „Nie sú žiadne dôkazy, že by XBB spôsoboval ťažší priebeh než predošlé subvarianty. Naopak, naše dáta ukazujú, že pacienti s XBB majú až o 30 percent nižšiu šancu na hospitalizáciu v porovnaní s variantom omikron BA.5,“ uviedla.

Ako na záver vysvetlila, za posledný mesiac v krajine nedošlo k žiadnemu nárastu úmrtí na covid.

Pozrite si reportáž o očkovaní omikronovými vakcínami.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti