Štúdia odhalila hrozivé následky covidu. Postihujú viacero orgánov

Štúdia odhalila hrozivé následky covidu. Postihujú viacero orgánov
Ilustračná snímka laboratória. Zdroj: shutterstock.com/Pressmaster

Profesor Ziyad Al-Aly, ktorý je riaditeľom amerického Centra klinickej epidemiológie, so svojim tímom dva a pol roka zhromažďoval a spracovával údaje miliónov Američanov, aby zistil vplyv covidu na ľudské orgány.

Výsledky sú znepokojivé. „Koronavírusovú infekciu môžete začať vnímať v podstate ako urýchľovač starnutia,“ zhodnotil výskum Al-Aly.

Ukázalo sa, že za jediný rok orgány po prekonaní covidu zostarli o tri až štyri roky. „Zistili sme, že funkcia obličiek klesá o tri až štyri percentá rok po prekonaní infekcie. Zodpovedá to trom až štyrom rokom starnutia,“ povedal Al-Aly.

Podobné vzorce vedci odhalili aj v prípade mozgu a srdca.

Výsledky výskumu vzťahu medzi covidom a poškodením obličiek boli publikované už vlani v Journal of the American Society of Nephrology.

Prečítajte si tiež:

​O rok neskôr v odbornom časopise Nature Medicine vyšla štúdia, ktorá odhalila obdobné prejavy tzv. dlhého covidu pri srdci. Minulý mesiac tím v rovnakom periodiku publikoval štúdiu o mozgu.

Vo väčšine prípadov sa tieto následky prejavili u ľudí, ktorých pre covid museli hospitalizovať. Výskumníci ich však odhalili aj u tých, ktorí mali iba mierne príznaky.

Prácu svojich kolegov ocenil infektológ Michael Peluso z Kalifornskej univerzity.

„Teraz sa snažíme zistiť, čo spôsobuje tieto dlhodobé následky. Niektoré z teórií vychádzajú z odolnosti vírusu. Takže namiesto toho, aby sa vírus objavil a zmizol, zostáva v tele, spôsobuje zápal a autoimunitné problémy. Mení mikrobióm a dobré baktérie, ktoré sú v našom tele,“ povedal pre spravodajský kanál ABC7 Peluso.

Profesor Al-Aly verí, že zrýchlený proces starnutia orgánov sa časom nakoniec zase spomalí. „Mojou predtuchou, na základe získaných údajov, a nádejou je, že sa to predsa len urovná. Existujú prvé náznaky, že tomu tak naozaj môže byť,“ prezradil.

Pozrite si archívnu reportáž o liečbe postcovidových pacientov.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.