Počas pandémie sme podľa Matoviča nakúpili nekvalitné testy za milióny eur. Polícia pochybenie nezistila

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Netestoval by nimi ani psa, polícia to tak ale nevidela. Kauza okolo antigénových testov, ktoré Igor Matovič v minulosti označil za "šmejdy", sa skončila. Polícia zastavila trestné stíhanie v súvislosti s údajne nevýhodným nákupom milióna rýchlotestov. Porušenie zákona v tomto prípade nezistili. Televízii Markíza to potvrdila bratislavská prokuratúra.

Prípad sa týka antigénových testov značky RapiGen. Milión kusov kúpili štátne hmotné rezervy ešte na jeseň 2020 za vyše štyri milióny eur. Igor Matovič v tom čase ako premiér tento nákup ostro skritizoval.

Prečítajte si tiež:

Vyhlásil vtedy, že testy sú nekvalitné a netestoval by nimi ani psa. Po týchto začal konať generálny prokurátor a prikázal nákup preveriť. Polícia krátko na to začala trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Po roku a pol vyšetrovania kauza nakoniec zhasla.

Polícia vyšetrovanie zastavila zrejme aj preto, že štátu v tomto prípade reálne nevznikla žiadna škoda. Správa štátnych hmotných rezerv nám potvrdila, že všetky tieto testy riadne vyskladnili a použili.

Šéf správy hmotných rezerv tvrdí, že kórejské testy RapiGen sa používali vo všetkých členských krajinách Únie a ich nákup schvaľovali v tom čase odborníci.

Prečítajte si tiež:

To, že by boli testy nespoľahlivé, odmietal aj ich výrobca. Obhajoval sa viacerými klinickými štúdiami, ktoré potvrdzovali senzitivitu vyššiu ako 95 percent. Igor Matovič si ale napriek výsledkom vyšetrovania za svojimi výrokmi stojí.

Téme sme sa venovali v reportáži hore vo videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Testovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.