Máte po očkovaní zdravotné komplikácie a chcete odškodné? Vymôcť si ho však nie je jednoduché

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Máte po očkovaní zdravotné komplikácie a chceli by ste odškodné? Už takmer rok je tu taká možnosť. Vymôcť si ju však nie je také jednoduché.

Pani Alena sa dala zaočkovať, aby mohla cestovať za deťmi do zahraničia. Prvé zdravotné komplikácie sa začali v apríli, tri týždne po tretej vakcíne. Najskôr ju bolela len ruka.

„Potom ma bolel driek, asi tri mesiace. Myslela som si, že dobre, mám to za sebou. Potom mi to o dva dni prešlo na celú chrbticu. Takže som chorá sedem mesiacov. Dvaja lekári pripustili, že môže to byť z vakcíny, že aj oni majú takéto prípady,“ hovorí.

Prečítajte si tiež:

​Aj pani Alexandra začala mať zdravotné ťažkosti po druhom očkovaní. Skončila v nemocnici so silnými bolesťami v podbrušku. Lekára sa pýtala, či je to následok očkovania.

„Povedal mi, že po očkovacích látkach je reakcia na zrážanlivosť krvi a že mne sa urobil tumor na maternici, ktorý sa tam nazbieral a neurobil dobre,“ uviedla.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) celkovo eviduje viac ako 11-tisíc hlásení na nežiaduce účinky, z toho bolo takmer 1800 závažných.

Prehľad. Zdroj: reprofoto

​Ľudia sa sťažovali na dočasnú paralýzu, pretrvávajúce zvýšenie tlaku, infarkt, či poruchy sluchu.

Zložitý postup

Štát za závažné nežiadúce účinky prebral zodpovednosť na začiatku tohto roka. Pokiaľ si chcete uplatniť nárok na finančnú kompenzáciu, treba sa obrátiť na miestny príslušný súd.

„Ten bude rozhodovať o tom, či jednak máte nárok na kompenzáciu, ale aj o tom, v akej výške by kompenzácia mala byť,“ vysvetlila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Petra Lániková.

Ak teda chcete peniaze od štátu musíte sa so štátom súdiť. Súd si však od vás vypýta zdravotnú dokumentáciu a bude skúmať, či zdravotné komplikácie spôsobilo očkovanie.

Zisťovali sme aj to, že koľko ľudí takýto proces doteraz podstúpilo. „Ministerstvo zdravotníctva doteraz neeviduje žiadny rozsudok súdu, ktorý by priznal škodu na živote alebo zdraví v dôsledku očkovania. Preto zatiaľ nebolo nevyplatené žiadne odškodné,“ uviedol rezort.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Očkovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.