Dlhý covid môže byť kratší, než sa zdá. Podľa výskumu to platí najmä o jednej skupine ľudí

Dlhý covid môže byť kratší, než sa zdá. Podľa výskumu to platí najmä o jednej skupine ľudí

Izraelskí vedci prišli so závermi novej rozsiahlej štúdie. Z nej vyplýva, že väčšina príznakov tzv. dlhého covidu u ľudí, ktorí prekonali miernu formu nákazy, zmiznú do jedného roka.

Dlhotrvajúce zdravotné komplikácie v súvislosti s ochorením COVID-19 postihli iba v Európe najmenej 17 miliónov ľudí.

Príznaky sa pritom u nich objavovali aj mesiace od chvíle, čo sa z ochorenia zotavili. Vyplýva to z odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

K najčastejšie uvádzaným príznakom dlhého covidu patria extrémna únava, strata čuchu, dýchavičnosť a bolesť svalov.

Obrovská vzorka

Vedci teraz analyzovali zdravotné záznamy takmer dvoch miliónov ľudí všetkých vekových kategórií, ktorí mali pozitívny test na covid v období od marca 2020 do októbra 2021.

Výsledky tak zahrňujú predošlé varianty ochorenia, vrátane variantu delta. Vedci však nestihli zahrnúť variant omikron. O jeho dopadoch teda zatiaľ nie je možné povedať nič presnejšie.

Prečítajte si tiež:

​U miernych prípadov nákazy štúdia zistila, že existuje zvýšené riziko pre vznik niekoľkých príznakov dlhého covidu.

Medzi nimi sú strata čuchu a chuti, problémy s dýchaním, slabosť, búšenie srdca, streptokoky v krku, závrat, poruchy koncentrácie a tiež aj tzv. mozgová hmla, kedy dochádza k vynechávaniu pamäte či k spomalenému mysleniu. Väčšina týchto príznakov však do 12 mesiacov odišla.

„Existuje len malý počet ľudí, ktorí ešte rok po covide trpia dýchavičnosťou alebo slabosťou,“ uviedla Maytal Bivasová-Benitaová, jedna zo spoluautoriek výskumu.

Deti a očkovaní sú na tom lepšie

Štúdia, ktorá vyšla v britskom časopise British Medical Journal (BMJ), tiež zistila, že u očkovaných pacientov existovalo nižšie riziko vzniku problémov s dýchaním, čo je jeden z najbežnejších príznakov, v porovnaní s neočkovanými.

Taktiež deti mali menej zdravotných problémov než dospelí a väčšina z nich sa do roka uzdravila.

Ako na záver uviedla Bivasová-Benitaová, výsledky štúdie sú „povzbudzujúce“, najmä po obavách, ako dlho môžu príznaky dlhého covidu pretrvávať. „Väčšina pacientov bude za rok v poriadku,“ uzavrela.

Pozrite si reportáž zo 7. januára tohto roka o covide:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Testovanie

Dôležité udalosti